Nurettin Canikli, Rabia Naz'ın babasına dava açacağını duyurdu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Şaban Vatan tarafından kızının ölümünün örtbas etmekle suçlanıyor

Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan, kızının ölümünün üzerindeki sis perdesinin kaldırılması için 1 yıldır hukuki mücadele veriyor / Fotoğraf: Twitter

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Giresun’un Eynesil ilçesinde, geçen yıl evinin önünde ağır yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan hakkında kendisiyle ilgili tweetleri nedeniyle dava açacağını duyurdu.

Canikli sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, şikayetçi olduğu baba Vatan'ın bazı tweetlerini de paylaştı.

Baba Vatan'a "suç duyurusu" duyurusunu twitterdan yaptı

Canikli “Suç duyurularıyla ilgili açıklama” başlığı altında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Şaban Vatan’ın kendisini Rabia Naz olayını örtbas etmekle suçladığını, kendisinin bu iddiayla ilgili açıklamalarda bulunduğunu belirtti. 

“İçişleri ve Adalet Bakanlarımızı arayarak; konuyla ilgili tüm iddiaların kapsamlı olarak acılı babanın iddia ve şüphelerini de giderecek şekilde yeniden araştırılması ve soruşturulmasını, gerçek ne ise bir an önce ortaya çıkartılmasını talep ettim. Müfettişler görevlendirildi, soruşturma yeni baştan başlatıldı. İçişleri Bakanlığı da olayla ilgili olarak yeniden inceleme başlattı. Ben de Rabia Naz Vatan’ın ölümünün araştırılması için TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilerin katılımıyla oluşturulacak ‘Meclis Araştırma Komisyonu’ kurulması ve olayın bütün yönleriyle TBMM tarafından da incelenmesini talep eden araştırma önergesi verdim.”

 

NURETTİN CANİKLİ.jpg
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli / Fotoğraf: AA

 

"TC kimlik numaramı paylaştı"

Bu girişimlerine rağmen baba Şaban Vatan’ın, şahsıyla ilgili sosyal medya üzerinden hakaret ve iftiralarda bulunduğunu öne süren Canikli şöyle devam etti:

“Uzun bir süre babanın acılı olduğu ve acısından dolayı bu tür davranışları sergilediğini düşünerek dava açmadım. Hatta ilk etapta açtığım davayı da geri çektim. Ancak, devam eden ve dayanılmaz boyutlara ulaşan iftira ve hakaretlerine karşı hukuki yola başvurmak ve bunlarla ilgili olarak dava açmak benim için zaruri hale gelmiştir. Baba Şaban Vatan daha da ileri giderek T.C kimlik numaramı sosyal medya hesabından ifşa etmiştir. Dava açtığım hakaret ve iftiralarla ilgili baba Şaban Vatan’ın mesajlarının çok küçük bir bölümünü örnek olarak bu açıklamaya ekliyorum. Açtığım davalar, sadece hakaret ve iftiralarla ilgilidir. Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili olarak babanın yaptığı paylaşım ve iddiaların engellenmesine yönelik değildir.”

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Nurettin Canikli, “Acılı baba olmak, olayla ilgili hiçbir şekilde dahli olmayan şahsıma her gün hakaret ve iftiralarda bulunmanın bir gerekçesi olamaz. Bu vesileyle Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili iddiaların bir an önce açıklığa kavuşturulması ve adaletin yerini bulmasını içtenlikle temenni ediyorum. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

Canikli'nin paylaşımından bir saat sonra bu kez baba Şaban Vatan Twitter hesabından "11 yaşında acımasızca canına kıyılmış meleğimin katillerinin cezalandırılmasını engelleme gayreti bize susturma politikası uygulaması yaparakmi saglayacaksiniz. Artık insan olun . Insan . Adalet arayanların sosyal medyasının . Rabia nazın sosyal medyasini inceleyene kadar" paylaşımında bulundu.

Baba Şaban Vatan, kızı Rabia Naz'a siyah bir aracın çarptığını, aracın AK Partili Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'nun oğlu tarafından kullanıldığını iddia etmişti.

Şaban Vatan, Canikli'yi yeğenini korumak amacıyla olayı örtbas etmekle suçluyor. 

Metin Cihan "Gezi" tweetleri nedeniyle savcılığa çağrılmış

Canikli'nin dava açacağını duyurduğu gün, Twitter paylaşımlarıyla Şaban Vatan'ın iddialarının duyulmasına katkı veren Metin Cihan da çağrıldığı savcılığa gitti.

Cihan, hakkında Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Tweet'leri nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlamasıyla soruşturma açıldığını duyurdu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU