Rusya iki şirketle Doğu Akdeniz'de doğalgaz ve petrol arayacak

Anlaşma, rejimin Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile Rus petrol arama firmaları Capital Limited ve East Med Amrit arasında yapıldı. Rusya'dan konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı

Al-Savra gazetesinin haberine göre, petrol arama faaliyetleri sırasında doğalgaza rastlanması durumda paylaşım bulunan miktara göre yapılacak / Fotoğraf: AA

Suriye'de Şam yönetiminin resmi yayın organlarından Al-Savra gazetesi, Rusya menşeli iki şirketin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başlayacağını açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Al-Savra'ya göre, Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı, Rus petrol arama firmaları Capital Limited ve East Med Amrit ile petrol aramak için anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre, Capital Limited Şirketi, Suriye'nin Akdeniz'in doğu kıyısındaki Tartus ili açıklarında 2 bin 250 kilometrekarelik bir alanda petrol arayacak. 

16 Mart 2021 tarihli haberde, anlaşmanın "25 artı 5 yıllık yapıldığı, 48 aylık bir keşif çalışmasının planladığını, gerek duyulması halinde sürenin 36 ay daha uzatılabileceği, petrol veya doğalgaz bulunması durumda paylaşımının üretilen miktara göre yapılacağı" bilgileri yer aldı.

Haberde ayrıca, East Med Amrit'in de Tartus'un kuzey kırsalı açıklarındaki 2 bin 190 kilometrekarelik alanda sondaj yerlerinin belirlendiği, 3 boyutlu sismik araştırma çalışmaları yapması beklendiği ifade edildi.

Rusya'dan ise konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU