Habertürk yazarı: Muhalefet de iktidar da bu sonuçlardan ders çıkarmalı

"AK Parti de bu sonuçtan ders çıkarmalı ve başörtüsü mağduriyeti üzerinden gelecekte oy almasının zor olduğunun farkına varmalı"

Fotoğraf: AA

Habertürk yazarı Kübra Par, Metropoll araştırma şirketinin son anketini köşesine taşıdı.

Par,” Muhalefet de iktidar da bu sonuçlardan ders çıkarmalı” başlıklı köşe yazısında anket şirketlerine güveninin az olduğunu belirtti.

“Kamuoyu araştırmacılarımız alınmasınlar ama hiçbirine tam manasıyla itimat edemiyorum. Yine de Metropoll'ün şubat araştırmasında dikkatimi çeken birkaç veriden bahsetmek istiyorum” diyen Par, şunları yazdı:

İlki ekonomi konusunda... Oy verme davranışını açık ara farkla en çok ekonomik şartların belirleyeceği, toplumun yüzde 58’inin geçim sıkıntısı ve işsizliği ülkenin en acil sorunu olarak gördüğü ortaya çıkmış. Normal şartlarda bu tablo iktidarı fazlasıyla yıpratabilirdi; oysa aynı araştırmada çıkan sonuca göre halk muhalefetin ekonomiyi iyi yönetebileceğine inanmıyor! “Muhalefet partileri arasında ekonomiyi iyi yönetebileceğini düşündüğünüz bir isim söyleyebilir misiniz?” sorusuna yüzde 32 “Öyle birisi yok”, yüzde 21.8 ise “Fikrim yok” yanıtını vermiş.

Muhalefetin en güçlü figürü olarak gösterilen Mansur Yavaş’ın ekonomik sorunları çözebileceği konusundaki inanç ise sadece yüzde 10.5! Muhalefet liderleri son dönemde siyasi stratejilerini ağırlıklı olarak ekonomi üzerine kuruyor. Fakat sadece eleştirmekle olmuyor, somut çözüm önermeleri ve daha önemlisi önerilerini hayata geçirebileceklerine dair halkı ikna etmeleri gerekiyor. Unutmayın, geçmiş seçimlerde de ekonomi eleştirileri çok yaygındı ama seçimin sonucunu muhalefet lehine değiştirmenin kenarından bile geçemediler.

Ankette dikkati çekici bir diğer noktanın başörtüsü ile ilgili olduğunu kaydeden Par, şöyle yazdı:

“Kamu kurumlarında başörtüsü takmak yasaklanmalı mı?” sorusunda AK Partililerin yüzde 82’si, CHP’lilerin de yüzde 80’i “Hayır” demiş. Bu CHP’nin yaşadığı dönüşümün tabanda da benimsendiğinin işareti. AK Parti de bu sonuçtan ders çıkarmalı ve başörtüsü mağduriyeti üzerinden gelecekte oy almasının zor olduğunun farkına varmalı. Bu arada asıl takıldığım nokta, AK Partililerin yüzde 11.9’unun başörtüsü yasağından yana tavır alması oldu. Ne yani siyasi ömrünü bu davaya adayan AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 10’u kamuda başörtüsüne karşı mı çıkıyor? Pek akla yatkın değil. İşte tam da bu yüzden anketlere kesin olarak güvenemiyoruz…

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU