Ankara'da IŞİD operasyonu: "Ganimet" olarak Irak'tan kaçırılan 7 yaşındaki Ezidi kız da kurtarıldı

Kız çocuğu; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Musul’da IŞİD içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren 1 şüpheli Ankara’da düzenlenen operasyonla gözaltına alındığını açıkladı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığınca yürütülen ortak çalışmalarda, Musul'da IŞİD içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği belirlenen 1 şüphelinin Ankara'ya geldiği tespit edildi.

Bunun üzerine şüpheli, İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube müdürlüklerince takibe alındı. Yapılan çalışmalarda, S.O'nun örgütsel faaliyetlerine devam ettiği ve geçmişte Irak ordusunda subay olduğu bilgilerine ulaşıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ayrıca S.O'nun sözde "ganimet" olarak Irak'tan kaçırarak getirdiği 7 yaşında Ezidi bir kız çocuğunun da yanında olduğunun anlaşılması üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordine kurularak operasyon kararı alındı.

Küçük çocuğun zarar görmemesi için hassas planlanan, TEM ekiplerinin sabah erken saatlerde düzenlediği operasyonda, S.O. ve birlikte hareket ettiği bilgilerine ulaşılan N.H.R. yakalandı. Kız çocuğu da kurtarılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

2014'te kaçırılan Ezidi kadın da Ankara'da bulunmuştu

Şengal'de IŞİD tarafından 2014 yılında düzenlenen katliam sırasında 16 yaşında iken kaçırılan Ezidi kadın da 2020'nin Temmuz ayında Ankara Sincan'da bir evde bulunmuştu. Ezidi kadını "derin internetten" satın alan IŞİD’linin kadını yakalanmadan 10 ay önce Ankara'ya getirdiği belirlenmişti

 

 

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU