BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç: "Fiyatlar çok arttı" gibi ifadeleri kullanmayı doğru bulmam

“Artan gıda fiyatları ağırlıklı hammadde ve girdi maliyetlerinin artması sebebiyle oluyor”

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, fiyat artışları hakkındaki eleştirilere maliyetlerdeki artışla yanıt verdi /  Fotoğraf: Independent Türkçe

Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz hafta son dönemde vatandaşların fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet başvuruları üzerine başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimleri yapmış ve tedarikçilerle marketlerden savunma istemişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Özellikle pandemi döneminden sonra yaşanan fiyat artışı konusunda vatandaşın şikayeti artarken, perakende sektörü ise fiyat artışının kendilerinden kaynaklanmadığını dile getiriyor.

“Artan gıda fiyatları ağırlıklı hammadde ve girdi maliyetlerinin artması sebebiyle oluyor”

Zincir marketlerin elektronikten tekstil, züccaciye, halı ve sezonluk ürünlere adar pek çok ürünü satmasına yapılan itirazlar hakkında Dünya gazetesine konuşan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, fiyat artışları hakkındaki eleştirilere şöyle yanıt verdi:

"Marketlerde elektronik ürün satışı yapılıyor olmasının rekabeti bozduğuna katılmıyorum. Planlı üretim yaptırıyoruz o sayede de uygun şartlarla alıp yine uyun şartlarla tüketiciye ulaştırıyoruz. Artan gıda fiyatları ağırlıklı hammadde ve girdi maliyetlerinin artması sebebiyle oluyor. Ayrıca dünya gıda fiyatlarındaki artışı göz ardı etmemek lazım. Ayrıca pandemi dolayısıyla ülkeler önce iç tüketimi dikkate alarak ihracatı kısıtlayabilyorlar. Kısıtlamanın yollarından birini, fiyatları artırmak olarak görüyorlar. Bu gelişmeleri bilmeden 'fiyatlar çok arttı, haksız arttı' gibi ifadeleri kullanmayı doğru bulmam"

 

Dünya, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU