İlk 10 içerisindeki 5, ilk 100 içindeki 67 vergi rekortmeni ismini saklı tuttu

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2019 yılında en fazla vergi ödeyen isimleri açıkladı. Sıralamada ilk 10 içerisinde yer alan 5 rekortmen ismini açıklamadı. Kurumlar vergisinde ise bankalar ilk 10 sıraya damga vurdu

Vergi rekortmenleri listesinde ilk 10 içerisindeki 5 vergi rekortmeni ismini saklı tuttu, kurumlar vergisi rekortmeni Merkez Bankası'nı, Ziraat, Garanti, Akbank, İş Bankası, VakıfBank, Yapı ve Kredi izledi / Fotoğraf: AA

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2019 vergilendirme dönemine ilişkin yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listesini açıkladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gelir vergisi şampiyonu gizli kaldı

100 kişilik gelir vergisi listesinde rekortmen dahil 67 kişi isimlerini saklı tuttu.

Türkiye'nin 2019 yılı gelir vergisi rekortmeni isminin açıklanmasını istemezken, listenin 2'nci sırasında 70 milyon 510 bin 854 liralık vergiyle Mehmet Sinan Tara yer aldı.

Listenin 3'üncü sırasında 70 milyon 456 bin 319 liralık vergiyle Mustafa Rahmi Koç yer aldı.

Sabancı Ailesi’nden Suzan Sabancı Dinçer, Ali İsmail Sabancı, Çiğdem Sabancı Bilen’in de yer aldığı listede, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan 18. sıradan, kızı Yaşar Begümhan Doğan Faralyalı da 42. sıradan listeye girdi.

Listede ismi açıklanan rekortmenlerin ‘faaliyet türü’ ise çoğunlukla, “menkul kıymet yatırım ortaklığı”  ve “kendi adına menkul sermaye iradı faaliyetleri” olarak belirtildi.

liste.jpg
Gelir vergisi rekortmenlerinin büyük çoğunluğu isminin tabloda yer almasını istemedi / Tablo: Gelir İdaresi Başkanlığı

Acun Ilıcalı bu yıl listede yok

Öte yandan 2018 yılında 6 milyon 722 bin 157 liralık vergiyle listeye 83. sıradan giren televizyoncu Acun Ilıcalı, rekortmenler listesinde ismi açıklananlar arasında yer almadı.

"Şatafatlı hayatlarıyla böbürlenenler listenin neresinde?"

Gelir vergisi rekortmenleri arasında 9. Sırada yer alan Avukat Gönenç Gürkaynak, listeyi sosyal medya hesabından, “Yeni "Gelir Vergisi Rekortmenleri" listesi az evvel yayınlanmış. Yine Türkiye genelinde 9. olmuşum. "Serbest avukat kişi nasıl gelir vergisi rekortmeni olabilir?" ve "şatafatlı hayatlarıyla böbürlenenler listenin neresinde?" gibi sorular sormak isteyenlerin sormalarına vesiledir” notuyla paylaştı.

Kurumlar vergisini bankalar domine etti

Kurumlar vergisi beyan eden mükellef listesinde ise ilk sıranın sahibi tahakkuk ettirilen 11 milyar 51 milyon 920 bin 642 lira vergiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu.

2019'un kurumlar vergisi rekortmeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası izledi.

Listenin 8 ve 10'uncu sırasındakiler isminin açıklanmasını istemezken, 9'uncu sırada İskenderun Demir ve Çelik AŞ yer aldı.

 

Independent Türkçe, Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU