Dışişleri Bakanlığı’ndan Ermenistan'a Yukarı Karabağ tepkisi: Ateşkesin açık ihlali

Sözcü Aksoy, ateşkes rejimine uyulmasının asli sorumluluğunun Ermenistan'da olduğunu bildirdi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Azerbaycan'ın Hocavend rayonunda silah bırakmayan Ermeni gruplar tarafından Azerbaycan ordusuna yönelik saldırılar hakkında soruya cevap verdi.

“Yukarı Karabağ'da silah bırakmayı ve geri çekilmeyi reddeden Ermeni unsurların Azerbaycan silahlı kuvvetlerine karşı gerçekleştirdikleri saldırılar 9 Kasım 2020 tarihli Üçlü Bildiri ile tesis edilen ateşkes rejiminin açık ihlalidir” diyen Aksoy, “Daha önce 26 Kasım, 8 ve 11 Aralık tarihlerinde, son olarak da 27 Aralık günü yaşanan Ermeni silahlı unsurların saldırıları sonucunda askeri ve sivil kayıp ve yaralanmalar meydana gelmiştir” bilgisini verdi.

Aksoy, Üçlü Bildirinin imzacısı olarak, tüm silahlı Ermeni unsurlarının çekilmesinin ve ateşkes rejimine uyulmasının asli sorumluluğunun Ermenistan'da oldğunu ifade etti.

Sözcü Aksoy şöyle devam etti:

Azerbaycan tarafı, Ermeni silahlı unsurlarının söz konusu provokasyonlarına karşı meşru müdafaa hakkını kullanarak gerekli yanıtı vermiştir. Bölgede tesis edilmeye çalışılan kalıcı barışın paydaşı olabilmesi için Ermenistan'ın sahadaki gerçekleri kabullenmesi ve Üçlü Bildiriyle üstlendiği taahhütleri yerine getirmesi gerekmektedir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU