Stephen King'in en sevdiği 9 korku filmi ve dizisi

Ünlü korku yazarı Stephen King'in sevdiği yapımlar arasında hayranlarının da beğenebileceği dizi ve filmler yer alıyor

King daha önce Amazon'da yayımlanan Utopia dizisine bayıldığını söylemişti (AFP)

Korku türünün usta ismi Stephen King'in, izlemekten keyif aldığı bir çok korku dizisi ve filmi var ve bunlar arasında Blair Cadısı (The Blair Witch Project), Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) gibi filmler de yer alıyor.

King bugüne kadar 61 roman, 5 kurgu olmayan kitap ve yaklaşık 200 kısa hikaye yayımladı. Bununla birlikte King'in pek çok hikayesi de televizyona ve sinemaya uyarlandı.

Screen Rant'in haberine göre en sevdiği filmler arasında yer alan 1999 yapımın Blair Cadısı filmine dair King şu ifadeleri kullanmıştı:

Blair Cadısı hem gerçek gibi görünüyor hem de gerçek gibi hissettiriyor. Ve bu nedenle gördüğünüz en korkunç rüyaya benziyor. Diri diri gömüldüğünüzü düşündüğünüzden nefes nefese, ağlayarak ve bir rahatlamayla uyandığınız ve sonrasında kedinizin yatağınıza atladığı ve göğsünüzde uyuduğu rüyaya…

King'in sevdiği bir diğer filmse yine bir 1999 yapımı bir film olan Mavi Korku (Deep Blue Sea). Her ne kadar şu an izlense etkilememe ihtimali yüksek olan film yayımlandığı dönemde epey ses getirmişti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Son Durak (Final Destination) filmi de yazarın sevdiği yapımlar arasında yer alıyor. Her ne kadar filmin daha sonra 4 devam filmi daha çekilse de King sadece ilk filmin gerçekten ürkütücü olduğunudüşündüğünü belirtmişti. 

Soldaki Son Ev (The Last House on the Left) King'in listesinde yer alan bir diğer film. King, 1972 yapımı aynı isimli filmin yeniden çekilmiş versiyonu olan 2009 tarihli filme dair, "yeni yüzyılın en iyi korku filmi" ifadelerini kullanmıştı. 

Liv Tyler'ın başrolünde yer aldığı Ziyaretçiler (The Strangers) ve The Witch filmleri ve Netflix'te yayımlanan The Reckoning ve Dracula dizileri de yazarın sevdiği yapımlar arasında yer alıyor. 

 

Independent Türkçe, Screen Rant

DAHA FAZLA HABER OKU