Savunma Sanayii Başkanı Demir yanıtladı: Yaptırımlar Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

“Bu durum bizi kararlı yapar, bizi güçlendirir bizi daha uyanık yapar”

Fotoğraf: AA

ABD’nin yaptırım uygulamaya karar verdiği Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bu yaptırımların olası etkisi hakkında konuştu. Demir, “Zaten kritik dediğiniz ürünlerle ilgili bir şey alamıyorduk. Değişen bir şey olmayacak bizim için” dedi.

Demir, Yeni Şafak gazetesinden Mehmet Acet’e açıklamalarda bulundu.

Yöneltilen sorular ve Demir’in yanıtları şöyle:

Savunma Sanayii Başkanlığı olarak 700’den fazla proje üzerinde çalıştığınızı biliyoruz. ABD’nin yaptırım kararı bu projeleri nasıl etkileyecek?

 Tekrar tekrar şunu söyleyeceğiz: Bu kararlardan etkilenmeyeceğiz. Bu konuda gerçekten kararlıyız. Bu kararla beraber etkilenen bazı alanlar, gözümüzden kaçmış bazı bileşenler varsa, bu da o anlamda hayırlı oluyor. Çünkü onları da bizim dikkatimize getiriyor. Hani belki bizim gözümüzden kaçmıştır, belki bir alt veya onun altındakinin bir bağımlılığı vardır. Biz farkında değilizdir. Bu da bir işaret fişeği olup, bunu da yerleştiririz hiç problem değil.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kritik ürünlerde ABD menşeli ürünler yok mu? Bu anlamda bir etkilenme olmayacak mı?

Zaten kritik dediğiniz ürünlerle ilgili bir şey alamıyorduk. Değişen bir şey olmayacak bizim için. Ama ola ki kıyıda köşede kalmış bir şey varsa onu da görürüz, üzerinde çalışırız. Geçenlerde bir üründe tam seri üretime geçecektik. Bir başka ülke sistemimizde bir bileşeni vermedi. Ne oldu? 2-3 ay uğraştık, yaptık, sistemimizi çalıştırdık.

Genel olarak Savunma Sanayii Başkanlığı’nın hedefleriyle ilgili bir sıkıntı görmüyorsunuz o zaman?

Hedeflerle ilgili dediğim gibi bu durum bizi kararlı yapar, bizi güçlendirir bizi daha uyanık yapar.

Yaptırımlarla size dönük vize sınırlaması da getiriliyor. ABD’de bir şeyiniz var mı bilmiyorum. Bu konuda neler söylersiniz?

Bizim her şeyimiz Türkiye’de. Amerika’da 8-9 sene kalmışlığım var. Tahsilimi orda yaptım, arkadaşlarım var, iyi ilişkilerim var ama gidemeyeceksem de ne gam. Bu, şu anlama da gelmiyor tabii. Amerika’da arkadaşlarımız var insani ilişkilerimiz devam eder ama gitmemek de gam değil.

Bu konuda ileriye dönük nasıl bir çıkış çözüm stratejisi olabilir?

Bilmiyorum şimdi tabii bunlar S-400 meselesi ile ilgili geri adım veya başka bir şey bekleyecekler ama Türkiye defalarca dillendirdi. Kararlarımızı bağımsız veririz, bağımsız kararlarımız ülkemizin çıkarları yönünde olur, bundan taviz vermeyiz dedik. Tehdit lisanının Türkiye’ye sökmeyeceğini, iyi, dost ve müttefiklik ilişkilerinin bizim için önemli olduğunu her zaman için bu çerçevede ilişki kurmak istediğimizi, isteyeceğimizi beyan ettik, beyan etmeye devam edeceğiz. Onlar da bu şekilde yaklaşırlarsa ne güzel.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'in yaptırım listesine eklendiği bilgisi paylaşılmıştı.

 

Yeni Şafak, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU