Pervin Buldan: Kürt kadınlarına yönelik suç işleyen kolluk güçleri özel bir ilgiyle korunuyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Tek adam iktidarına karşı bu ülkede demokratik cumhuriyeti inşa edecek güç kadın gücüdür” dedi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 25 Kasım Kadın Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Meclis’te ‘Parlamento Kadın Grubu Toplantısı’ gerçekleştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmadı her an kadınların öldürüldüğünü belirten Buldan, yargının erkek failleri koruduğunu ve özellikle Kürt kadınlara yönelik olarak kolluk güçleri tarafından işlenen suçların cezasız kaldığını söyledi.

Pervin Buldan, şözlerini şöyle sürdürdü: 

“Yasaları uygulamayarak kadını güvencesizliğe, ölüme, şiddete mahkum eden bu iktidar, diğer taraftan da cezasızlık politikasını istikrarlı bir biçimde uygulayarak suçu teşvik etmekte, suçluyu yüreklendirmekte ve kadına yönelik suçlarda faillere kapıları sonuna kadar açmaktadır. Kadına yönelik suçlarda erkek faile ceza vermemek için kılı kırk yaran yargı, cezasızlık kalkanı ile erkek suçluyu korumakta ve ona yasal destek sunmaktadır.

Özellikle Kürt illerinde kolluk güçleri tarafından Kürt kadınlarına yönelik suç işleyen failler yargı ve iktidar tarafından özel bir ilgiyle korunmaktadır. Kadına yönelik şiddet, tecavüz, katletme, kaybetme gibi saldırıların özel savaş politikasının bir parçası olduğunu biliyoruz ve buna tanıklık ediyoruz. Batman’da İpek Er’in katili Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tahliye edilmesinden biliyoruz. 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Gülistan Doku’nun kaybettirilmesinden şüphelenilen Zaynal Abarakov’un nasıl korunduğundan biliyoruz. Kürt kadınlarına karşı suç işleyen kim varsa, unutmayacağız, unutturmayacağız”

 "Her bir canımızın hesabını adalet önünde tek tek soracağız"

Gülistan Doku'yu, Burak Oğraş'ı, Nadira Kadirova'yı, Berkin Elvan'ı anan Buldan, "Çocuklar katlederken failleri cezasızla hatta terfiyle ödüllendirdi; Uğur Kaymaz’ı öldüren 4 polis beraat ettirildi, Roboski Katliamı’nın üzerinden 9 yıl geçti, kimse yargı önüne çıkarılmadı. Berkin Elvan’ın davası 7 yıldır sürüncemede tutuluyor, Rabia Naz dosyasının üstünün kapatıldığını hepimiz biliyoruz. Sizin karneniz cinayetle katliamla, cezasızlıkla doluysa bizim karnemiz direniş, mücadele ve yeni yaşamın inşasıyla doludur. Her bir canımızın hesabını adalet önünde tek tek soracağız" ifadesini kullandı.

“Esas acı reçeteyi halk onlara yazıyor”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'acı reçete' açıklamalarını eleştiren Buldan, "Yandaş vurguncularına kaymaklı devlet destekleri, vergi indirimleri var; halka gelince acı reçete var. Esas acı reçeteye halk onlara yazıyor, ilk seçimde acı ilacı içecekler" dedi.

Erdoğan'ın açıkladığı ekonomi ve hukuk reformuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Buldan, "Yarattıkları krizi yönetemeyince 'Artık reform zamanı geldi' demeleri işledikleri tüm suçların itirafıdır. Yargıyı tek sorumluymuş gibi bizleri göstermeye çalışıyorlar” dedi.

“Bu ülkeyi cehenneme çeviren sizsiniz”

Erdoğan’ın yine 'Kandırıldık' diyeceğini öne süren Buldan, “Biz de buradan sormak isteriz. Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymuyoruz diyen siz değil misiniz? Tecavüzcüleri, kadın katillerini, çeteleri sürü halinde dışarı salan siz değil misiniz? Yargıyı sarayda toplayıp önünüzde düğme ilikleten siz değil misiniz? Kentlerimizi yerle bir ettirirken Taybet  Ana’yı sokak ortasında vurduran, cenazesini sokak ortasında beklettiren, katilleri koruyup kollayan siz değil misiniz? Belediyelerimizi gasp edip hırsız kayyumları atayan siz değil misiniz? İnsanlara işkence yapıp helikopterden atanları koruyan siz değil misiniz? Tüm sorumlusu sarayda kurduğunuz iktidardır. Bu ülkeyi cehenneme çeviren sizsiniz” diye konuştu.

AK Parti ve ortağının reform yapacağı iddialarının gereçğei yansıtmadığını belirten Pervin Buldan, “Havanın kokusuna göre kıble değiştirenlerin güvenilirliği olamaz. Tek adam iktidarına karşı bu ülkede demokratik cumhuriyeti inşa edecek güç kadın gücüdür" ifadelerini kullandı.

Salgınla mücadele kapsaında alınan yasakların ekonomiye etkisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Buldan, "Yandaş sermayedarlar dışında toplumun bütün kesimleri hükûmet tarafından savunmasız bırakıldı. Vatandaş yokluğa mahkûm edildi. Esnaftan üreticisine herkes iflasla baş başa bırakıldı" dedi.

 

hdpkadn.jpg
HDP'nin Parlamento Kadın Grubu Meclis grup toplantı salonu sıralarında kadına yönelik şiddete dikkat çeken dövizler koydu / Fotoğraf: Twitter @HDPgenelmerkezi 

 

"Bir damat göndererek bu enkazın altından kurtulabileceklerini sanmasınlar"

Buldan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasını hatırlatarak, "Bir damat göndererek bu enkazın altından kurtulabileceklerini sanmasınlar. Adalet önünde mutlaka hesap verecekler. Bu hesabın faturasını AKP-MHP iktidarının bizzat kendisi ödeyecektir" sözlerini kaydetti.

"22 kadın vekilimize gelen fezleke sayısı 475"

HDP’li 22 kadın milletvekili hakkında 475 fezleke hazırlandığını ve Meclis’e gönderildiğini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Halk iradesine darbe vuranlar şunu çok iyi bilsinler ki asla başaramayacaklar. Gidin Amed'de Mardin'de Van'da halka sorun kadınlara, gençlere, en iyi cevabı size vereceklerdir" diye konuştu.

Cezaevlerindeki hak ihlallerine de değinen Buldan, kadınların sığınma evlerine alınması zorlaştırıldığını da sözlerine ekledi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU