Pfizer ve BioNTech, Kovid-19 aşısı için FDA’ya başvuru yaptı

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdiği Kovid-19 aşısının acil kullanım yetkisi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne resmi başvuruyu yaptı

Pfizer ve BioNTech terafından geliştirilen aşının yüzde 95 oranında başarılı olduğu açıklandı / Fotoğraf: AFP

ABD'li ilaç devi Pfizer ile Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, ortaklaşa geliştirdikleri "BNT162b1" adlı koronavirüs aşısının 18 Kasım'da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğu duyurmuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) ardından Pfizer ve BioNTech, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) acil kullanım onayı için başvuruda bulunacaklarını açıklamıştı.

Pfizer ve BioNTech, beklenen başvuruyu FDA’ya yaptı.

FDA, aşıyla ilgili verileri inceleyerek, güvenli olup olmadığını karar verecek. FDA’nın onay sürecinin ne kadar süreceği ise bilinmiyor.

ABD’de aşının onaylanması durumunda öncelikle kimlere yapılacağına ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri (CDC) karar verecek.

Pfizer Başkanı ve CEO'su Dr. Albert Bourla resmi başvurudan önce yaptığı açıklamada, "Küresel olarak Kovid-19 vakalarında endişe verici bir artış görmeye devam ettiğimiz için, güvenli ve etkili bir aşı sağlama çalışmalarımız hiç bu kadar acil olmamıştı" demişti.

Avrupa ve Birleşik Krallık için de başvuru yapılacak

Pfizer ve BioNTech, Avrupa ve Birleşik Krallık'taki tıbbi düzenleyicilere "sürekli başvurular başlattıklarını" ve "önümüzdeki günlerde dünya çapındaki diğer düzenleyici kurumlara başvuruda bulunmayı" planladıklarını ifade etti.

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşı için potansiyel engelin ise, ultra soğuk depolamaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Aşıların, sağlık tesislerindeki standart soğutma sistemlerinden çok daha soğuk eksi 94 Fahrenhaytta saklanması gerekiyor.

Ekstra soğutma gereksinimini karşılamaya yardımcı olmak için Pfizer, kuru buzla dolu bir süper soğuk depolama ünitesi geliştirdi.

Dünya çapında 100'den fazla Kovid-19 aşısı ya geliştirme aşamasında ya da klinik denemeler bulunuyor.

 

Independent Türkçe, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU