Vaniköy Camisi'ndeki yangının nedeni tespit edildi

İBB İtfaiyesi’nin yaptığı inceleme yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı belirlendi

Pazar günü Üsküdar'daki tarihi Vaniköy Camisi'ni kullanılamaz duruma getiren yangının çıkış nedeni yapılan incelemeler sonrası tespit edildi.

İBB İtfaiyesi’nin yaptığı inceleme sonucunda yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı anlaşıldı.

Yangının, yesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınmadan kaynaklandığının belirtildiği raporda şunlar kaydedildi:

Yangının seyri ve söndürülmesine müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde; cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir.

Mahalinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapıla araştırmada; camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. 

Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla (Bu kısımdaki tablo kesitlerinde, renk değişimi, yapışma, boncuklanma vb. emarelere rastlandığı) yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU