Sağlık Bakanı Koca’dan İstanbul için kritik uyarı

Koca, İstanbul’daki vaka sayılarına dair “endişe verici” ifadelerini kullandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları hakkında açıklama yaptı.

Koca kritik bir uyarıda bulunarak “Geçen hafta içinde son bir ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerindedir" dedi.

“2 kat endişe verici”

Koca, "İstanbul'da vaka sayıları Türkiye genelindeki vaka sayılarının yüzde 40'ına ulaşmıştır” hatırlatması yaparak, “Bu tablo ülke ortalamasından en az 2 kat endişe vericidir” ifadlerini kullandı.

"Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul'a yoğun dönüşlerdir" diyen Koca şöyle devam etti: 

Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında, teması kaçınılmaz kılan kalabalıklar olduğunu biliyoruz. Toplu taşıma pazar yerleri, alışveriş ortamları müdahale bekleyen konulardır. Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık. Riski sabah akşam göğüsleyen, işçi memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin önlenmesini amaçlıyoruz. Özel sektör ve kamu kuruluşları çalışma saatlerini gözden geçirmelidir. Kurumlar, ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığını sunmalıdır.

"Toplu taşımada risk devam ettikçe başarılı olamayız"

Toplu taşımada risk devam ettikçe, istediğimiz düzeyde başarılı olunamayacağını kaydeden Koca, "Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir İstanbul'un bir diğer zorluğu sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanlarında yaşıyor. Bu süre zarfında ise sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz" diye konuştu.

Koca şöyle devam etti:

Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle kazanılamaz. Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Bu destek için sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bu üç kuralın yanı sıra, hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor. Kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerekiyor. Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar lütfen evde zaman geçirsin. İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın. Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerine eksiksiz bilgilendirsin. Memleketten dönenler buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri lütfen erteleyin. Çalışma arkadaşlarımla birlikte İstanbul'dayım. Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik. Birazdan görevlerimizin başına döneceğiz. Eğer kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız şu andan itibaren salgını geriletmeyi başaracağız. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU