Dışişleri Bakanlığı'ndan Doğu Akdeniz zirvesi sonunda yayımlanan bildiriye tepki

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz" denildi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanlığı; Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında gerçekleşen üçlü zirve sonunda yayımyanan bildiriye tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen Mısır-Yunanistan-GKRY zirvesi sonunda yayımlanan ve bu üçlünün önceki toplantılarından da artık alışılageldiği üzere, ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz" denildi.

Açıklamada, "Doğu Akdeniz’de barış, istikrar ve iş birliğini desteklemek" amacını taşıdığı öne sürülen bu üçlü oluşum tarafından yayımlanan bildirilerin her seferinde Türkiye'yi hedef almasının, bu ülkelerin asıl niyetlerini ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

Doğu Akdeniz’de gerçek işbirliği, ancak içinde Kıbrıs Türklerinin de olacağı, tüm kıyıdaş ülkeleri içine alan kapsayıcı bir yaklaşımla sağlanabilir. Bölgedeki sorunları yaratan ülkeler, maksimalist ve düşmanca politikalarını değiştirmedikçe sorunların çözümü olamazlar. Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz.

Ne olmuştu?

Üç ülke arasında gerçekleşen zirve sonunda yayımlanan bildiride, Türkiye'nin uluslararası hukuku çiğnediği yönünde suçlamalarda bulunulmuştu

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, "Bu üçlü toplantının zamanlaması, maalesef Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de neden olduğu ek risklerle çakıştı. Suriye'den Libya'ya, Somali'den Kıbrıs'a, Ege'den Kafkasya'ya saldırgan eylemler içeren emperyal fanteziler içindeler" ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU