Dilipak’tan Kıbrıs yorumu: Bu kadar insanla bile baş etme konusunda doğru düzgün bir lobi çalışması yapamadık

"Seçimde kullanılan oy sayısı 30.000 civarında. Bir o kadar da sandığa gitmeyen seçmen var. Aslında seçimin sonucunu belirleyecek olan kitle onlar"

Fotoğraf: AA

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, “Türkiye müdahale ediyor” tartışma eşliğinde cumhurbaşkanlığı seçimine giden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) hakkında yazdı. Dilipak, adadaki seçmenin azlığına dikkati çekerek “Bu kadar insanla bile baş etme konusunda doğru düzgün bir lobi çalışması yapamadık” yorumunu dile getirdi.

Dilipak, bugünkü köşe yazısında Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar’ın ikinci tura kaldığı Kıbrıs seçimine dair şu görüşlerini dile getirdi:

Kıbrıs’ta ne yaptık biz. Otel, banka, üniversite.. Otel dedikse, çoğu kumarhane işletmecisi ve “Show”larla idare ediyor işi(!). Banka dedikse para aklama merkezleri, üniversite diyorsunuz da bu üniversitelerin öğretim üyeleri, öğrencileri, bu üniversiteler, içtimai anlamda, siyasi anlamda, ekonomik anlamda, uluslararası ilişkiler anlamında KKTC’ye ne kazandırdılar. Sadece öğrencilerin iaşesi ile sınırlı kaldı bu iş. Bu anlamda kaç akademik tez çalışıldı. Bizim STK’lar ne yaptılar. Dini hayatın iyileştirilmesi yönünde ne yapıldı. Kaç yıl geçti aradan, daha bugünlerde Maraş’ı, o da kısmen “ziyaret”e açabildik. Kıbrıs’a ne verdik ki, ne istiyoruz. Tamam askerimiz var ve para yardımı yapıyoruz o kadar!  Bakın burada büyük oylardan söz etmiyoruz. Seçimde kullanılan oy sayısı 30.000 civarında. Bir o kadar da sandığa gitmeyen seçmen var. Aslında seçimin sonucunu belirleyecek olan kitle onlar. Bu kadar insanla bile baş etme konusunda doğru düzgün bir lobi çalışması bile yapamadık. 

 

Akit, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU