İsmail Saymaz: HDP bu kez kapatılabilir

"Fezlekeler TBMM'ye geldiği an, ihtimaldir ki, içeride Millet İttifakı çatırdayacak, dışarıda Avrupa Birliği ile köprüler atılacak"

Fotoğraf: AA

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, 17 siyasetçinin tutuklandığı Kobani soruşturmasında bazı gizli tanıkların dinlediğini aktardı. Saymaz, bu ifadeleri yorumlarken “HDP bu kez kapatılabilir” dedi.

Saymaz bugünkü köşe yazısında Kobani soruşturmasında ifadesi alınan gizli tanıkla ilgili şunları yazdı:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014'ten beri yürüttüğü soruşturmada birden çok gizli tanığın ifadesine başvurulmuş. Gizli tanığın anlatımına göre; bu doğrultuda PKK'nın özerklik ilanı için düğmeye bastığı, Kandil'de “Zindan Konferansı” adlı bir toplantı yapıldığı, Duran Kalkan'ın talimatının Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Kamuran Yüksek aracılığıyla Selahattin Demirtaş'a iletildiği ve Demirtaş'ın 30 Eylül 2014'te Kobani sınırında direniş çağrısı yaptığı savunuluyor. Bu çerçevede, toplanan HDP MYK'sının aldığı kararı Twitter hesabından duyurarak, talimat verdiği belirtiliyor.

O tweet'lerden biri şu şekilde:

“Şu anda toplantı halinde olan HDP MYK'dan halklarımıza acil çağrı! Kobane'de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobane'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz.”

Doğrusu bir partinin seçmenini sokağa davet etmesi açık sorumsuzluktur. En azından, çağrıya uyanlar 32 şehirde iki gün süren terörün ya tarafı ya da kurbanı oldular.

Bu yönüyle soruşturma açılması zorunlu. Ancak tweet yoluyla azmettirme suçlaması hukuken zorlama ve izaha muhtaç… “Altı yıldır neredeydiniz?” sorusu akla geliyor.

“Bence Kobani soruşturması, HDP'nin siyasi yolculuğu bakımından dönüm noktasıdır” diyen Saymaz, şunları yazdı:

Çünkü şu anda milletvekili olan yedi HDP'li hakkında fezleke düzenlendiğini biliyoruz. Bu isimler arasında partinin Eş Başkanı Pervin Buldan, eski eş başkanlar Serpil Kemalbay ve Sezai Temelli, grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile genel başkan yardımcısı Garo Paylan var.

Fezlekeler TBMM'ye geldiği an, ihtimaldir ki, içeride Millet İttifakı çatırdayacak, dışarıda Avrupa Birliği ile köprüler atılacak. Artık HDP'nin kapatılmasının yüksek sesle dillendirileceğini düşünüyorum. Eğer bir partinin eş başkanları ve üst yönetimini 37 cinayet ve 25 cinayete teşebbüsün talimatını vermekle suçluyorsanız onları çete olarak görüyorsunuz demektir. Ayrıca HDP'nin TBMM'den çekilmesi de gündeme gelebilir. Hangi karar verilirse verilsin… Bilinmeli ki… Hukuki olmaktan evvel siyasi bir karar olacak.

 

Sözcü, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU