DEVA Partisi'nden kayyum tepkisi: Demokrasiye darbedir

DEVA Partisi 6 yıl sonra başlatılan "Kobani" soruşturmasında Kars Belediyesi'ne kayyum atanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Bu uygulama bir iktidar rutinine dönüşmüştür" denildi

Genel Başkanlığı'nı Ali Babacan'ın yaptığı DEVA Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada, HDP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki gösterildi / Fotoğraf: AA 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), 6 yıl sonra başlatılan "Kobani" operasyonunda Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in tutuklanmasının ardından belediyeye kayyum atanmasını eleştirdi. 

Partiden yapılan yazılı açıklamada, kayyum atamaları "demokrasiye darbe" nitelendirildi. 

Türkiye'de uzunca bir süredir demokrasinin bir darboğazı içine sokulduğu yeni yeni mağdurlar oluşturulduğu ifade edilen açıklamada, "Bunun yeni mağduru Kars'ın seçimle iş başına gelmiş yöneticileri ve Kars halkının iradesi olmuştur" denildi. 

Kars Belediyesi'ne kayyum atanması süreci, Belediye Başkanı Bilgen'in daha önce Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluğu için "hak ihlali" kararı verildiği hatırlatılan açıklamada, "Kars Belediye Meclisi'nin bazı üyelerinin partilere göre üye dağılımını etkileyecek şekilde açığa alınmalarıyla devam etmiş ve nihayetinde hukukun temel ilkelerinin hiçe sayıldığı bir tabloyu ortaya çıkarmıştır" ifadelerine yer verildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


"Olay iktidar açısından son derece hazindir"

"Hukuka uygunluğu tartışmalı veya hukuka aykırılığı açık soruşturmalar yoluyla belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması bir iktidar rutinine dönüşmüştür" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Kayyum politikasını reddediyoruz. Belediye Kanunu'nun 45. maddesine KHK ile eklenen bir fıkraya dayandırılan tüm kayyum atamaları, Anayasa'ya ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır. İstisnai bir şekilde, zorunlu ve hukuka uygun sebeplerle belediye başkanlarının işten el çektirilmesi halinde ise, belediye meclisinin kendi içinden seçim yaparak yeni başkanını belirlemesine imkan sağlanmalıdır. Fakat bu hakkın bazı belediye meclislerine tanınıp, bazılarına tanınmaması bir başka çelişkidir. 

"Atanan birçok kayyumun görev süresi boyunca belediye meclislerini toplantıya dahi çağırmaması, bürokratik görevlendirmeleri il dışından sağlaması, ihalelerde bile il dışı firmalarından hizmet almayı tercih etmesi hizmetlerde yerellik ve yerel katılım ilkesinin de tamamen devre dışı bırakıldığını göstermektedir. Çok temel bir demokrasi bilgisini hatırlatmak istiyoruz: Seçimlere ve seçim sonuçlarına saygı gösterilmesi, demokrasilerin en temel, olmazsa olmaz unsurlarındandır. Seçim hukuku; aday belirleme, kampanyalar, oy verme günü, sonuçların belirlenip kesinleşmesi gibi safhalardan geçtikten sonra seçilmişlerin seçilmiş olmaktan kaynaklanan güvencelerini de düzenler. Seçilmişlere sağlanan güvenceler, seçmen iradesinin güvence altına alınmasını hedefler.

Bir zamanlar valilerin seçimle gelmesi gerektiğini savunan bir siyasi anlayışın, belediye başkanlarının atamayla belirlendiği, atanmış kayyumluk makamlarının tayinle değiştirildiği ve seçmen iradesini yok saydığı bir noktaya gelmesi iktidar açısından son derece hazindir."

Bilgen görevden uzaklaştırıldı, vali kayyum olarak atandı

6-8 Ekim 2014'te düzenlenen "Kobani eylemlerine" ilişkin soruşturma kapsamında 25 Eylül'de gözaltına alınan 20 şüpheli, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye gönderilerek, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade verdi. 

Savcı, ifade işleminin ardından zanlıların tamamını tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Hakimlikçe sorgulanan Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal, Ayhan Bilgen ve İsmail Şengün tutuklandı. 

Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan Ayhan Bilgen, İçişleri Bakanlığının onayı ile görevinden uzaklaştırıldı. 

Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU