Fatih Terim: Galatasaray, kuruluş gününde Avrupa'da başarılı olmalıydı, o yüzden çok üzgünüm

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, UEFA Avrupa Ligi'nde Rangers'a 2-1 yenilerek elendikleri maçın ardından takımın durumu ve gitmesi muhtemel oyuncularla ilgili açıklamalarda bulundu

Fatih Terim / Fotoğraf: AA

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, UEFA Avrupa Ligi play-off turunda İskoçya'nın Rangers takımına 2-1 yenilerek elendikleri karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu.

Maçın ilk yarısında iyi bir oyun sergilediklerini belirten Terim, şu değerlendirmeyi yaptı:

İlk 5-10 dakikanın haricinde devrenin sonuna kadar oyunu kontrol altına alan, pozisyon ve gole yakın bir Galatasaray vardı. Oyunun büyük bölümünde de topun kontrolünü kendinde bulundurdu.

50 ile 60. dakika aralığında maçı kaybettik. İki gol geriye düştük. Burada bazı oyuncularımızın performansı idare eder gibi olmamalıydı. Bundan sonra bir maç daha yok. 

Türkiye'deki lig maçlarını bu şekilde oynayabileceklerini ancak Avrupa maçında bunu yapamayacaklarını dile getiren deneyimli çalıştırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bazı arkadaşlarımız maalesef istediğimiz performansta değildi. Böyle maçlarda idare edilmez. Maalesef hiç yapmadığımız hatayı 50 ile 60. dakikalar arasında yaptık. Ondan sonra golü bulduk ama biraz geçti. Sonra da başka bir oyun oynandı. Bu oyunda da çok başarılı olamadık. Üzerine konuşulabilir, işte Linnes'in pozisyonu penaltıydı, verseydi de... Buna rağmen Galatasaray, kendi kuruluş gününde amacına uygun bir şekilde Avrupa'da başarılı olmalıydı. Çok üzgünüm o yüzden.

"Avrupa'yı kaybettikten sonra içeride bir şekilde oynarız"

Galatasaray'da herkesin transfer yapmak için özen gösterdiğini söyleyen Terim, şu ifadeleri kullandı:

Çalıştık olmadı, durumumuz da buna müsait değildi. Açıkçası Avrupa'yı kaybettikten sonra içeride bir şekilde oynarız. Yönetime herhangi bir şey demenin manası yok. Uğraştılar olmadı. Özellikle satma konusunda becerikli olamadığımız çok açık. Bunu söylediğim zaman belki alınıyor bazıları ama yok bu kabul edilir bir şey. Galatasaray'ın parasını verdiğimize göre zaten alınır herkes. Öbür taraf daha beceri istiyor. O da lazım bize. Sattığımız kadar alacağımıza göre orada da başarılı olmalıydık.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Alınan sonuç nedeniyle çok üzgün olduğunu tekrarlayan tecrübeli teknik adam, karşılaşmaya çok iyi hazırlandıklarını vurgulayarak, şu görüşü paylaştı:

Teknik, taktik ve fizik anlamında herkes hazırdı. Herkes de motiveydi. Ancak belirttiğim gibi saha içinde idare etmek olmadı. Çok üzgünüm, burayı atlasaydık çok başka bir hikaye olabilirdi.

"Belhanda gitmek istiyorsa yapılacak bir şey yok"

Terim, ismi çeşitli takımlarla anılan Faslı futbolcu Younes Belhanda'ya Fransa'nın Nice ekibinin ilgi duyduğuna yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

Burası Galatasaray takımı ve biz de zaten son noktaya gelmişiz. Şu anda 6 resmi maç oynamışız. 2 buçuk aydır da çalışıyoruz. Gelecek olanın adaptasyonu çok kolay değil. Kiralık ne kadar mantıklı... Satın alamayacağımıza göre bence ocak ayına kadar ona göre davranabiliriz. Belhanda eğer gitmek istiyorsa yapılacak bir şey yok. Zaten yılan hikayesine döndü. Yok Arabistan'a gidiyor, yok Nice takımına gidiyor. Zaten 2-3 günümüz var, burada da her şey belli olur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU