En sevdiğiniz filmlerin benzerleri bu sitede

Cinetrii'nin algoritması film eleştirilerine ve yorumlarına dayanıyor

Koronavirüs pandemisi sinemalara olan talebin azalması nedeniyle evde film veya dizi izleme alışkanlığını artırıyor (AFP)

Sevdiğiniz bir filmi henüz izlediyseniz ve ona benzer bir başka film izlemek istediğiniz halde bunun ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız Cinetrii isimli internet sitesi arayışınıza yardımcı olabilir. 

Lifehacker’dan Elizabeth Yuko, sitenin mantığının nasıl işlediğini ve film izlemeyi sevenlere nasıl yardımcı olacağını anlattı

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dijital yayın platformları film veya dizi önerilerini çoğunlukla benzer filmleri izleyen kişilerin tercihlerine göre yapıyor. Örneğin, Amazon Prime bir filmin veya televizyon şovunun altına bir liste koyuyor ve bu sayede aynı filmi veya şovu izleyenlerin bunlar dışında ne izlediğinin görülmesine olanak tanıyor.

Bununla birlikte örneğin Netflix’te Bu Nasıl Sarışın (Legally Blonde) filmini izlediyseniz, algoritma size güçlü ve sarışın karakterlerin yer aldığı filmlerden oluşan bir kategori önerilebiliyor. 

Ancak daha çok filmler açısından etkilere ve ilhamlara odaklanan Cinetrii bu şekilde çalışmıyor. Cinetrii sitesinde yer alan ifadelerle, "sevdiği filmlerin bağlamını anlamak isteyen film meraklılarının hedeflendiği" belirtiliyor. 

Peki site tam olarak nasıl çalışıyor? Cinetrii yöntemine dair şunları belirtiyor:

Yönetmenler ve senaristler daha önce yapılmış işlerden ilham almış olabilir, Cinetrii bunun izini sürmeye çalışıyor. Algoritma film eleştirmenleri tarafından yazılan incelemeleri analiz eder, diğer çalışmalara referanslar arar ve bağlantıları alaka düzeyine göre sıralamaya çalışır. Eleştirmenler bir film açısından muhtemel ilhamları ortaya koyma eğilimindedir. Diğer çalışmalara atıfta bulunur, tanınan yönetmenlerden bahseder, kıyaslama ve karşılaştırma yapar.

Site "büyük ölçekli metin analizini" kullanarak daha önceki yorumlardan, incelemelerden faydalanıyor. 

 

Ekran Görüntüsü (4).png
(Ekran Görüntüsü/Cinetrii)

 

Hayli minimalist çalışan sitede arama çubuğuna sevilen filmi yazdıktan sonra alakalı filmler de birbiriyle ilişkili olarak sıralanıyor. Ayrıca beğenilen filmden önce veya sonra çekilmiş filmleri listelemek açısından da filtreleme seçeneği mevcut. Cinetrii sinemaseverlerin gözünden daha önce kaçsa da sevebileceği alternatifler sunabilir. 

 

Independent Türkçe, Lifehacker

DAHA FAZLA HABER OKU