İYİ Parti: Erdoğan 3. kez aday olamaz

Aytun Çıray: Seçimler 25 Haziran 2023 tarihinde yapılsa da bu Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı’nın anayasal olarak bitimi olacaktır

Fotoğraf: Reuters

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. kez cumhurbaşkanı olamayacağına dair bir açıklama yaptı.

Yeniçağ gazetesinden Orhan Uğuroğlu, Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilip seçilemeyeceğine dair bir köşe yazısı kaleme almıştı. Uğurlu’nun bu yazısına İYİ Parti’den yanıt geldi. Uğuroğlu, kendisine gelen yanıtı yine köşesinde paylaştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Buna göre Aytun Çıray, özetle şu açıklamayı yaptı:

Öncelikle şunu belirteyim; bütün bunların ötesinde, Sayın Erdoğan'ın seçime girmesi halinde yeniden seçilme ihtimali neredeyse sıfırdır… Bu nedenle mesele Erdoğan meselesi veya seçime girip girmeme değil, Türkiye Anayasal devlet vasfını tamamen kaybedecek mi kaybetmeyecek mi, demokratik parlâmenter sistem yeniden kurulacak mı kurulmayacak mı meselesidir. Sayın Erdoğan ilk kez Ağustos 2014'te % 51.79'luk bir oy oranıyla birinci hakkını kullandı. Daha sonra 16 Nisan anayasasına göre 24 Haziran 2018'de Genel seçimlerle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimleri de tekrarlandı ve Sayın Erdoğan 2. kez cumhurbaşkanı seçilme hakkını da kullanmış oldu. Efendim; Bu yeni bir anayasal başlangıç sayılamaz mı? 

O zaman Putin'in yeni Rus anayasasının 81/1 maddesinde koyduğu gibi önceki ve hâlihazırdaki Başkanlık dönemlerini sıfırladı. Böylece kendisine başkanlık seçimlerinde defalarca seçilme hakkı sağladı. Oysa 17 Nisan Anayasası'nda 101. Maddede hiçbir değişiklik yapılmadı, uygulanmasını erteleyecek bir geçici madde de konulmadı ve "en fazla 2 kez seçilme" hükmü referandumda milletten onay aldı. Yeni anayasada cumhurbaşkanlığı süresinin bu anayasa ile birlikte başlayacağının yazılması çok mu zordu? Bence bu sorunun cevabını araştırması gereken Sayın Erdoğan'dır.

Bazıları da şu soruyu soracaklardır;

- Milletin artık iktidar değişikliğini istediğini ileri sürüyorsunuz, o halde neden mecliste erken seçime destek vermiyorsunuz?

Cumhur İttifak'ı "hodri meydan" dediğinde samimi ise; Sayın Erdoğan Meclisi feshederek Türkiye'yi erken seçime götürebilir; bize ihtiyaçları yok ki! Hem hodri meydan deyip hem de mecliste muhalefetten oy bekliyorsa onun arkasında başka hesap var demektir ki, biz niye öyle bir siyasi tuzağa düşelim. Kısacası Sayın Uğuroğlu, Bir erken veya zamanında seçim meselesiyle değil, bir cumhurbaşkanı seçimi meselesiyle karşı karşıyayız. Çünkü Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel seçimleri normal zamanında, yani 25 Haziran 2023 tarihinde yapılsa da bu Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının anayasal olarak bitimi olacaktır.

 

Yeniçağ, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU