FKÖ: Bugün, Arap rejimleri tarihinde kara bir gün

Filistin Kurtuluş Örgütü, ABD Başkanı Trump'ın ev sahipliğinde İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında imzalanan normalleşme anlaşmasına ilişkin, "kara bir gün" değerlendirmesinde bulundu

Filistinliler, İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için yapılan anlaşmayı protesto etti / Fotoğraf: Reuters

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi ve Filistin Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Vasıl Ebu Yusuf yaptığı açıklamada, "Bugün, Arap rejimleri tarihinde kara bir gün, Filistin halkı ve Filistin davası için ise üzücü bir gündür" dedi.

"Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreynli yöneticiler bugün ABD ile İsrail'e güven mektubu sundu" diyen Ebu Yusuf, "Bu, Filistin halkının mücadelesine, haklarına, kutsallarına ve fedakarlıklarına vurulan bir başka hain bıçak darbesidir. Bu durum Filistin davasına ihanet değil, aynı zamanda Arap ve İslam ümmetinin amaçlarına ihanettir" diye konuştu. 

Anlaşmanın Filistin meselesini tasfiye etme amacı taşıdığını kaydeden Ebu Yusuf, "Bu anlaşma Filistin meselesini tasfiye etmeyi amaçlayan ve uluslararası hukuk kararlarına alternatif olarak orman kurallarını dayatan ABD'nin hazırladığı sözde 'Yüzyılın Anlaşması' adındaki anlaşma çerçevesinde imzalandı" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Anlaşma Filistin halkına karşı işlenen suçları daha da artıracak"

Yapılan anlaşmanın Filistin halkına karşı işlenen daha da artıracağını belirten Ebu Yusuf, devamında şunları söyledi:

"Bu planın, Siyonist-Amerikan ittifakı altında yürütülmesi; Filistin halkına karşı işlediği suçları daha da arttırması, topraklarına el koyması, işgal altındaki tüm Filistin topraklarında etnik temizlik yapması ve toplu cezalandırma politikası konusunda işgalciye daha fazla güç veriyor. ABD, işgalci (İsrail) ve normalleşme üçlüsü Filistin davasına ciddi bir tehdit oluşturuyor."

Ebu Yusuf ayrıca normalleşmenin, İsrail'in, Filistin halkına yaptıklarının cezasız kalmasına sebep olduğunu sözlerine ekledi.

"Bugün BAE ve Bahreyn işgal devletine boyun eğme anlaşmasını imzaladılar"

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Genel Sekreteri Macid el-Fityani ise, "Bugün BAE ve Bahreyn; bağımlılık, koruma ve işgal devletine boyun eğme anlaşmasını imzaladılar" dedi.

BAE ve Bahreyn'in Filistinliler adına söz söyleme haklarının olmadığını ifade eden Fityani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne yazık ki bu anlaşma Filistinlilerin, Filistin kurtulana kadar mücadelenin devam edeceğine dair ahitlerini ve sözlerini kanlarıyla yazdığı Sabra ve Şatilla katliamının arifesinde (16 Eylül 1982) imzalandı. Bu kara bir gündür. BAE ve Bahreyn yöneticileri için utanç günüdür."

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU