BM'den uluslararası topluma Gazze çağrısı: Abluka acilen kaldırılsın

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki 13 yıllık ablukasının acilen kaldırılması için uluslararası topluma çağrıda bulundu

BM’den uluslararası topluma Gazze çağrısı / Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 45'inci oturumu, İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde başladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, 47 üyeli konseyin açılışında yaptığı konuşmada, farklı ülkelerden insan hakları durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı.

"İşgal altındaki Filistin topraklarında, özellikle de Gazze'de büyüyen trajedi endişe verici" diyen Bachelet, Hamas ile İsrail arasında Katar ara buluculuğu ile varılan ateşkes memnuniyet verici olsa da Gazze'deki 2 milyon insanın acilen uzun vadeli ve sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gazze’nin ekonomik ve ticari faaliyetleri durma noktasında

Bachelet, İsrail'in 13 yıldır deniz ve kara yoluyla uyguladığı ablukanın, Gazze'nin başlıca ekonomik ve ticari faaliyetlerini tamamen durma noktasına getirdiğini ifade etti. 

Ablukanın doğrudan sonucu olarak, Gazze halkının yüzde 38'inden fazlasının yoksulluk içinde yaşadığını ve yüzde 50'sinin işsiz olduğunu aktardı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bölgede durumu daha da kötüleştirdiği uyarısında bulunan Bachelet, "Uluslararası hukuka aykırı abluka, İsrailliler ve Filistinliler için güvenlik veya barışı sağlamada kesin olarak başarısız oldu ve acilen kaldırılması gerekiyor" dedi.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU