Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan, müezzin kocası tarafından öldürülen din görevlisine ilişkin açıklama

Erbaş, "Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması zulümdür; İslam’la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır" dedi

Ali Erbaş / Fotoğraf: AA

İzmit'te, vaize Özlem Gön Güneş'in müezzin kocası tarafından öldürülmesine ilişkin bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması zulümdür; İslam'la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır" dedi.

Erbaş açıklamayı kişisel sosyal medya hesaplarından yaptı.

Paylaşımında Güneş'e Allah'tan rahmet dileyen Erbaş, "Vefat eden kardeşimize ve kendisi gibi şiddete maruz kalan, cinayete kurban giden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" ifadesini kullandı.

Başkan Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Kadın ve erkek arasındaki hukuki ve ahlaki ilişkinin merkezine adalet, saygı, merhamet ve muhabbet kavramlarını yerleştiren Peygamberimizin ümmeti olan bizler için kadının canı, onuru ve hakları dokunulmazdır. Her ne sebeple olursa olsun bir kadının şiddete maruz bırakılması ve canına kıyılması zulümdür; İslam'la ve insanlıkla asla bağdaşmayan büyük bir günahtır. Bir daha bu tür acı olayların yaşanmaması için herkesi şiddete karşı bilinçli bir mücadeleye, varlığa saygı ve sağduyu temelinde bir merhamet seferberliğine davet ediyorum.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU