Geniş çaplı antikor araştırması, koronavirüs aşısı için ümidi artırdı

İzlanda'da yapılan geniş çaplı bir araştırma, antikorların yeni tip koronavirüs teşhisinin ardından en az 4 ay koruyuculuk sağladığını ortaya koydu

Geniş çaplı antikor araştırması, koronavirüs aşısı için ümidi artırdı / Fotoğraf: AP

Merkezi İzlanda’nın başkenti Reykjavik'te bulunan, Amerikan biyoteknoloji şirketi Amgen'in alt kuruluşu deCODE Genetics tarafından yürütülen araştırmada, İzlanda'da koronavirüs (Kovid-19) testi yapılan 30 binden fazla kişi incelendi. 

Hastaneler, üniversiteler ve sağlık çalışanlarının destek verdiği araştırmada, kişilerde koronavirüs ile savaşmak için oluşan antikorların, teşhisin ardından en az 4 ay boyunca tükenmediği görüldü. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmanın bulgularının yayımlandığı "New England Journal of Medicine" dergisine açıklama yapan Harvard Üniversitesi ve ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri uzmanları, çalışmanın "Doğal enfeksiyonda olduğu gibi aşının uzun süreli antikor üretilmesini teşvik etmesi halinde bunun, öngörülemez ve çok bulaşıcı yeni tip koronavirüse karşı kazanılacak bağışıklığın çabuk sona ermeyeceği ümidini doğurduğu" değerlendirmesini yaptı. 

Konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalarda, Kovid-19'a karşı oluşan antikorların çok çabuk kaybolduğu izlenimi uyanmıştı. 

Kovid-19 salgınında en büyük gizemlerden biri, virüse yakalanmanın gelecekteki bir enfeksiyona karşı koruyucu etkisinin olup olmayacağı ve bunun ne kadar süreceği. 

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU