Rusya’da bir ankete katılanların yüzde 52’si koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısını yaptırmak istemediklerini söyledi

Rusya’da yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Rusların geliştirdiği Sputnik V koronavirüs aşısını yaptırmak istemeyenlerin oranı yüzde 52 oldu

Fotoğraf: TASS

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTSIOM) tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Rus halkının koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik  V aşısına karşı güvensizliği ortaya çıktı. 

VTSIOM Başkanı Valery Fedorov aşının geliştirilmesinden sonra bir kamuoyu araştırması yaptıklarını ve ankete katılanlardan net cevaplar aldıklarını söyledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bir panelde konuşan Fedorov, “Geliştirilen Sputnik V aşısını yaptırmak isteyenlerin oranı yüzde 42, aşı yaptırmak istemeyenlerin oranı ise yüzde 52 olarak belirlendi. Yüzde 6’lık kesim ise kararsızlığını beyan etti. Bu anket ülkede yaşayan bin 600 kişi ile yapıldı” dedi.

“Aşı yaptırmadan önce garanti istiyoruz”

İnsanların kaygılı olduklarını gözlemlediklerini kaydeden Fedorov, “Bu sonuç toplumumuzun durumunu anlamak için ilginç bir sonuç. Bir yandan hepimiz korkuyoruz. Öte yandan korkularımızı ortadan kaldırmak istiyoruz. Yani sonuç olarak aşı yaptırmadan önce garanti istiyoruz. Fakat bunu anlamak için elbette aşı yaptırmak gerekiyor” diye konuştu.

Fedorov, insanların korktuklarını ve iyi sonuç alamayacaklarına inandıkları için aşı olmaktan çekindiklerini aktardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta tüm dünya kamuoyuna hitaben yaptığı açıklamada Rus bilim insanlarının koronavirüs aşısını geliştirdiğini ve aşının adını Sputnik V koyduklarını duyurmuştu. 

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU