Karar yazarı Kahveci: Bir ayda 18,8 milyar doları şer güçler mi satın aldı?

“Kendimizi kandırmayalım: Biz yatırım değil tüketim için faizleri indirdik. Ve tüketimi besledik”

Fotoğraf: Reuters

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “faiz düşmeden yatırım olmaz” sözünü değerlendirdiği köşe yazısında döviz mevduatlarındaki artış için “Bir ayda 18,8 milyar doları şer güçler mi satın aldı?” diye sordu. Kahveci, faiz indirimi kararlarının üretim üzerinden ekonomiyi canlandırmak olmadığı görüşünde.

Kahveci, “Gerçekler sözlerden farklı” başlıklı köşe yazısında “Faiz düşmeden yatırım olmaz” mantığının bir noktada doğru olduğunu ancak pratikte bunun yaşanmadığını ifade etti:

03 Temmuz günü bu ülkede yabancı para mevduatları 224 milyar 970 milyon dolarmış. Yaklaşık bir ay sonra; yani 06 Ağustos günü yabancı para mevduatları 243 milyar 770 milyon dolara yükselmiş.  Bir ayda 18,8 milyar doları şer güçler mi satın aldı?  Bu ülkenin vatandaşları alıyor bu dövizleri elbette. İster bireysel olsun isterse ticari kurum olsun bu ülkenin vatandaşları bunlar. 

Karar yazarı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerini yatırım için mi düşürdüğünü sorarken şöyle dedi:

Bir kere yatırımın birinci şartı FAİZ değil GÜVEN'dir. Şartların, ortamın, adaletin, liyakatin, kuralların, kurumların yatırım güveni veriyor mu? O güveni vermediğinde istersen faizi sıfırla, yatırım da olmaz, istihdam da...  Bak 2017 KGF olsun 2019-2020 kamu bankası kredileri olsun, yatırıma ve istihdama mı gitmişler.  Sahi şu konut tüketiminde kredi faizini 0,64’e ben mi çektim. Ya da o faiz aslında fabrika, üretim, ihracat yatırımı için verildi de biz mi duymadık?  Ya da otomobil satın alma kredilerinde faizi mevduat oranına kim indirdi?  Amaç tüketimi beslemekti ve bu başarıldı. Borç alan emir alır ve oyunu borçlandırana verir kuralı işliyor. 

Pandemi de vatandaşını bankaya yollayan, hatta yetmedi vatandaşına IBAN verip para isteyen kaç ülke oldu ki?  Amaç eğer üretim üzerinden ekonomiyi çalıştırmak olsaydı bu faizler için alınacak kararlar çok farklı olurdu. O zaman yatırım ve kalkınma bankaları örneği üzerinden para o tarafa yönlendirilirdi. 

Kahveci, yazısını “Kendimizi kandırmayalım: Biz yatırım değil tüketim için faizleri indirdik. Ve tüketimi besledik” ifadesiyle sonlandırdı.

 

Karar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU