İran'da Kovid-19 tedbirlerine uymayanlara ceza geliyor

Yeni tip koronavirüs vaka sayısı 324 bini aşan İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kovid-19'la mücadele kapsamında alınan kararlara uymayanların cezalandırılacağını açıkladı. Üç bölüme ayrılan cezalara ilişkin detaylar önümüzdeki hafta paylaşılacak

Fotoğraf: AFP

İran devlet televizyonunun haberine göre Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen "Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu" toplantısına başkanlık etti.

Toplantıda salgınla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ruhani, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uymayanlara ceza verileceğini söyledi:

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararlara riayet etmeyenlere veya bunları hafife alanlara ceza uygulanacak.

Hasan Ruhani
Hasan Ruhani / Fotoğraf: AA 

 

Koronavirüs cezası: Devlet daireleri, esnaf ve genel

Hasan Ruhani, "devlet daireleri, esnaf ve genel" olarak üç bölüme ayrılacak cezaların içeriğinin bir hafta sonra açıklanacağını belirtti.  

"Ülkede koronavirüsün ikinci dalgasıyla karşı karşıyayız"

Virüsün en az 6 ay daha etkili olacağını ifade eden Ruhani, sözlerini "Ülkede koronavirüsün ikinci dalgasıyla karşı karşıyayız. Tedbirlere riayet edilmediği oranda vaka sayılarında artış gözleniyor. Sağlık sektörünün kapasitesinin sınırlı olduğunu unutmayalım" diyerek sürdürdü.

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

İran'da dün itibarıyla virüs kaynaklı can kaybı 18 bin 264'e, vaka sayısı ise 324 bin 692'ye ulaştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU