Türk F-16'ları Azerbaycan'da

Türkiye ve Azerbaycan'ın başlattığı geniş kapsamlı ortak kara kuvvetleri tatbikatı 5 Ağustos'ta, hava kuvvetleri tatbikatı ise 10 Ağustos'ta sona erecek

Fotoğraf: AA

Türkiye ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetlerinin başlattığı geniş kapsamlı ortak askeri tatbikatta yer alacak Türk F-16 uçakları, Azerbaycan'a gitti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, tatbikatın hava unsurlarının yer alacağı kısım olan "TurAz Kartalı 2020"ye katılacak F-16'lar törenle karşılandı.

Törende, İstiklal Marşı ve Azerbaycan milli marşı seslendirildi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesbından yapılan paylaşımda da "Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait uçaklar ve hava savunma unsurlarının katılımı ile icra edilecek TurAz Kartalı Tatbikatına katılacak öncü unsurlar Azerbaycan'a intikale başladı" ifadelerine yer verildi.

 TurAz Kartalı tatbikatı, Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah'ta sürdürülecek ve 10 Ağustos'ta sona erecek.

Kara kuvvetlerinin tatbikatı ise Bakü ve Nahçıvan'da 5 Ağustos'a kadar devam edecek.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

"Bunlar hep planlı tatbikatlar, biz uluslararası hukuktan yanayız"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile Yunanistan sınırının sıfır noktasındaki 1. Hudut Bölük Komutanlığını ziyaret ederek "hudut kartalları" ile bayramlaşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bunların planlı tatbikatlar olduğunu vurgulayarak, "Biz uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkilerinden, diyalogdan, barışçıl yol ve yöntemlerin kullanılmasından yanayız. Şu anda bizim orada (Azerbaycan) yıllık planlı tatbikatımız var. Kara ve hava kuvvetleri unsurlarımız Azerbaycan'da kardeşlerimizle birlikte kapsamlı, her iki ülke silahlı kuvvetleri için de yararlı çalışmalarını sürdürüyorlar" ifadelerini kullanmıştı.


Independent Türkçe, AA

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU