27 ilde asker uğurlamasına kısıtlama getirildi

Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu, asker uğurlamalarını yasakladı. Böylece asker uğurlamaların yasaklandığı il sayısı 27’ye yükseldi

27 ilde asker uğurlamasına kısıtlama getirildi / Fotoğraf: İHA

Sosyal mesafeye uyulmadığı gerekçesiyle birçok ilde asker uğurlama tören ve aktivitelerine kısıtlama getirildi.

Antalya, Balıkesir, Uşak, Tekirdağ, İzmir, Muğla, Şanlıurfa, Erzincan, Samsun, Kırşehir, Ordu, Trabzon, Ardahan, Denizli, Bursa, Kocaeli, Mersin, Malatya, Ankara, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Gümüşhane, Ağrı ve Yalova’dan sonra Adıyaman’da asker uğurlamasına kısıtlama getirilen iller arasında yerini aldı.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın Asker Uğurlama Genelgesi kapsamında yeni kararlar aldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Uğurlama, tören ve konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacaklarına dair taahhütname alınacak”

Asker uğurlama törenlerinin, eğlencelerinin oluşturabileceği riski önlemek için kurul şu kararları aldı.

Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarına (açık yada kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlama vb.) hiçbir şekilde müsaade edilmemesine, Otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dahil) katılmasına izin verilmesi, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş vb. katıldığı toplu uğurlamalara kesinlikle müsaade edilmemesine, askerlik yükümlülerinden, askerlik şubelerinden sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama/tören/eğlence/konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacaklarına dair taahhüt alınmasına karar verildi.

Kurul ayrıca köy veya sokak aralarındaki düğün etkinlikleri ile de yeni bir karar alarak, “Köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün, nişan, sünnet gibi etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde 09.00-23.00 olarak belirlenmiştir. Sokak veya köy düğünlerinin yapılmasının planlanması durumunda kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerin en yakın kolluk kuvvetlerine önceden beyan edilmesine ve düğün için izin belgesi alınmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Son olarak Adıyaman ile beraber asker uğurlamasına kısıtlama getirilen il sayısı 27'e yükseldi.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU