ABD'li uzmandan koronavirüs uyarısı: Mutasyona uğramış yeni tür hastalığın daha hızlı yayılmasına yol açabilir

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Fauci, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış yeni bir türünün, hastalığın daha hızlı yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu

Kovid-19'un yeni mutasyonu hastalığın bulaşıcılığını artırabilir / Fotoğraf: AP

Beyaz Saray Koronavirüsle Mücadele Görev Gücü'nün de önde gelen üyelerinden biri olan Dr. Anthony Fauci, Amerikan Tıp Derneği yayını "The Journal of the American Medical Association" (JAMA) dergisine verdiği mülakatta, ilk olarak İtalya'da görülen yeni tür Kovid-19'un solunum sistemine tesir eden bulaşıcı etkilerinin daha fazla olduğunu belirtti.

Koronavirüs (Kovid-19)  mutasyonu hakkında "The Cell" dergisinde yayımlan araştırmaya atıf yapan Dr. Fauci, "Veriler, virüsün, daha kolay çoğalabilen, daha yoğun bulaşıcı içeriğe sahip tekil bir mutasyonunun olduğunu gösteriyor. Bu mutasyonda virüs daha kolay çoğalıp aktarılabilir hale geliyor" ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Bulaşıcılığı artıran bir faktör olabilir”

"G614" adlı verilen türün, dünyada görülen en yaygın mutasyon olduğuna, yerel enfeksiyonların en erken ortaya çıktığı yerlerde dahi hakim haline geldiğine dikkati çeken Fauci, şunları söyledi:

"Koronavirüs türünün bir uyum avantajı olduğu anlaşılıyor, bu bulaşıcılığı artıran bir faktör olabilir." 

Virüsün söz konusu türünün görüldüğü kişilerin üst solunum yollarında daha fazla bulaşıcı içerik tespit edildiğine, bunun kişinin hastalığı bulaştırma ihtimalini artırdığına işaret eden Fauci, türün, hastalığı daha ağır hale getirdiğine dair ise kanıt bulunmadığını kaydetti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU