Otobüs biletlerine aile indirimi geliyor

Yeni düzenleme ile otobüsler yüzde 50'den fazla koltuğu doldurabilecek

Esenler Otogarı. (Fotoğraf: AA)

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçmek için şehirlerarası otobüslerde uygulanan yüzde 50 kısıtlamasına aile düzenlemesi ekleniyor. Aynı aileden seyahat eden kişiler otobüste de yan yana oturabilecek ve bilet fiyatlarını yüzde 25-40 arasında indirimli alacak.

Sabah gazetesinin aktardığına göre İçişleri Bakanlığı otobüslerde aynı aileden olan kişilerin yan yana yolculuk yapmasına izin verecek. Haberde çalışmanın Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun onayı ile hazırlandığı ifade edildi.

Buna göre 2+1 olan 41 kişilik otobüsler 34, 38 kişilik otobüsler de 32 kişiye kadar yolcu alabilecek. Kontenjanı daha fazla olan otobüslerde bu rakamlar değişecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fiyatlara indirim

Fiyatlar yan yana seyahat eden, aynı aileden olan kişiler için yüzde 25 ila 40 arasında düşecek.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, aile düzenlemesiyle ilgili İçişleri Bakanlığı'nın otobüslerde oturma çizelgesi istediğini ve bunu hazırladıklarını söyledi.

Yıldırım şöyle konuştu:

Aynı aileden olan, otogara kadar yan yana gelen kişilerin otobüse bindiğinde ayrı koltuğa oturması gerekiyordu. Yüzde 50 kısıtlaması nedeniyle bilet fiyatları da arttığı için aynı aileden olan kişilere çok ciddi bir maddi külfet oluşmuştu. Yeni düzenlemeyle aile bütçesine ciddi katkı sağlanacak. Aynı aileden birlikte seyahat eden kişiler daha uyguna bilet alacak.

Tek kişiye indirim yok

Otobüs firmalarının da aileler için yeni bir kampanya hazırladığını aktaran Yıldırım, bu çalışmayı şöyle anlattı:

Aynı aileden iki kişi seyahat ettiğinde bileti yüzde 25 daha uygun alacak. Mesela virüs öncesi 100 TL olan bir bilet virüsle 180 TL'ye çıkmıştı. Yeni düzenlemeyle aynı aileden olan iki kişi seyahat ederse bilet fiyatı yüzde 25 indirimle 135 TL'ye düşecek. Eğer üç kişi olursa bilet 120 TL'den, anne-baba ve iki çocuk dört kişi seyahat ettiğinde de 110 liradan satılacak. Ancak kişi tek başına seyahat ediyorsa bileti yine 180 TL'den alacak.

Otobüslerde önlemler

Otobüs firmaları güvenli ve sağlıklı bir yolculuk için araçların bagaj bölümünü, camları, koltukları ve emniyet kemerlerini titizlikle dezenfekte ediyor. Yolcuların dokunabilecekleri alanlar da temizleniyor. Yola çıkmadan önce şoför ve görevli personelin ateşi ölçülüyor.

Eller dezenfekte edildikten sonra sefere hazırlanan otobüs perona yanaştırılıyor.

Otobüsler belirlenen kurallar gereği ortalama yüzde 50 doluluk oranıyla seyahat ediyor. Yolcular da yönetmelik gereği koltukta tek oturuyor.

 

Sabah, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU