Koronavirüs mutasyona mu uğradı?... Çin’in iki bölgesinde hastalığın farklı semptomlar verdiği iddia edildi

Çinli uzman Qui, ülkenin güneyindeki ve kuzeydoğusundaki Kovid-19 vakalarını kıyasladı

Fotoğraf: Unsplash

Çinli acil tıp uzmanı Qui Haibo, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ülkenin kuzeydoğusunda ortaya çıkan yeni vakalarda, daha öncekilere kıyasla farklı bir seyir izlediğini belirterek, bu durumun, virüsün yayıldıkça değişime uğradığının göstergesi olduğunu ifade etti.

Çin’in devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre, ülkenin güneyindeki vakalarla kuzeydoğudaki vakaları kıyaslayan Qui, virüsün kuzeydoğudaki hastalarda daha çok akciğerlerde yoğunlaştığını öne sürdü. Oysa Vuhan'daki hastalarda akciğerlerin yanı sıra kalp, böbrek ve bağırsak gibi diğer başka organların da zarar gördüğü belirtilmişti.

Virüs mutasyona mı uğruyor?

Bilim insanları Çinli doktorların son yaptıkları tespitlerin virüsün mutasyona uğradığına dair bir işaret olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor.

Ancak doktorların hastaları Vuhan'dakinden daha önce ve daha yakından izleme fırsatı yakalamalarının da bu tür gözlemlerde etkisi olabileceğinin altı çizildi.

Dünyada ilk kez Çin'in Hubei eyaletindeki Vuhan kentinde görülen Kovid-19 salgınında 68 bin kişinin kısa bir zaman aralığında hastalanması üzerine sağlık sisteminin büyük baskı altına girmesi sonucu ancak kritik durumdaki hastalar üzerine yoğunlaşılabilmişti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU