Bundesliga'nın yeniden başlayacak olması, yöneticileri memnun etti: Sportif kararlar masada değil, sahada alınacak

Almanya’daki kulüp yöneticileri, Bundesliga'nın yeniden başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bayern Münih Yönetim Kurulu Başkanı Rummenigge, kararı olumlu karşıladıklarını belirterek, "Sportif kararlar masada değil, sahada alınacak" dedi

Fotoğraf: Reuters

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) kulüplerinin yöneticileri, yeni tip koronaviriüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında mart ayında askıya alınan 1. ve 2. futbol liglerinin yeniden başlayacak olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Bayern Münih Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge,  yaptığı açıklamada, Bundesliga'da sezonu sona erdirme fırsatı verildiği için siyasetçilere teşekkür ederek, şöyle konuştu: 

En iyi durumda müsabakaların oynanması mayıs ayı ortasında başlayacak olmasından memnuniyet duyuyoruz. Böylelikle sportif kararların masada değil, sahada alınması sağlanacak.

Rummenigge, karşılaşmaların oynanmasını sağlamak için "hijyen ve test" tasarısını hazırlayan Almanya Kulüpler Birliği'ne (DFL) de teşekkür ederek, herkesi bu tasarıya uymaya çağırdı.

 

Watzke - Reuters.jpg
Hans-Joachim Watzke / Fotoğraf: Reuters

 

Watzke: Ekonomik açıdan kulüpler için önemli

Borussia Dortmund'un üst yöneticisi (CEO) Hans-Joachim Watzke, salgının önlenmesi kapsamında alınan kararlara halkın disiplinli bir şekilde uyduğunu, böylelikle normale dönüşe yönelik adımlar atılabildiğini belirtti.

Profesyonel futbolun da bu kapsamda yeniden oynanmaya başlanacağına işaret eden Watzke, şunları söyledi: 

Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Oyuncularda ve onların ailelerinde yeni vaka çıkmaması hususunda elimizden geleni her şeyi yapacağız.

Borussia Dortmund gibi bir kulüp  için boş tribünler önünde oynamanın bir sınama olduğunu ifade eden Watzke, ligin seyircisiz başlamasının ekonomik açıdan kulüpler için önemli olduğuna işaret etti.

 

Markus Krösche - dierotenbullen_com.jpg
Markus Krösche / Fotoğraf: dierotenbullen.com

 

Leipzig Kulübünün sportif direktörü Markus Krösche de herkesin alışılmamış özel durumla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Futbolun yeniden başlayacağı ve bekleme süresi bittiği için mutluyuz" şeklinde konuştu.

DFL Başkanı Christian Seifert, karşılaşmaların seyircisiz oynanmasının kimse için ideal bir çözüm olmadığını, ancak bu krizde tek seçenek olduğunu ifade ederek, "Bugün alınan karar 1. ve 2. futbol ligleri için iyi bir haberdir" dedi.

 

 

Ne olmuştu?

Almanya’daki ilk Kovid-19 vakası 4 Şubat'ta görülmesine rağmen lig maçları 11 Mart'a kadar seyircisiz oynatılmış, 13 Mart'ta ise ileri bir tarihe ertelenmişti. 

Alman hükümeti üç hafta önce büyük çaplı etkinlikleri 31 Ağustos'a kadar yasakladığını açıklamasının ardından liglerin yeniden başlatılması için çözüm yolları arayan DFL, müsabakaların seyircisiz oynanması konusunda bir tasarı hazırlamıştı. 

DFL'nin hazırladığı rapora göre Almanya'da ilk maçların 9 Mayıs’ta oynanması planlanıyordu.

 

Koronavirüs aşı - AA.jpg
Fotoğraf: AA

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eyaletlerin başbakanlarıyla düzenlediği toplantıda 1. ve 2. futbol liglerinin mayıs  ayı ortasından itibaren başlatılabileceği kararı alınmış, liglerin başlama tarihini ise DFL'nin belirleyeceği bildirilmişti.

DFL'nin bugün düzenleyeceği üyeler toplantısında liglerin başlama tarihini belirlemesi bekleniyor.

Almanya'da son verilere göre 168 bin 162 Kovid-19 vakası tespit edilirken, 7 bin 275 kişi hayatını kaybetti.

 

Bundesliga-Reuters.jpg
Fotoğraf: Reuters

 

Bundesliga'da son durum 

Toplamda 18 takımın mücadele ettiği Bundesliga'da en son 25. hafta maçları oynandı. 

Lider Bayern Münih 25 haftayı 55 puanla zirvede kapatırken, en yakın takipçisi Borussia Dortmund 51 puanla ikinci sırada yer aldı. RB Leipzig, 50 puanla üçüncü olurken, Borussia Mönchengladbach 49 puanla dördüncü oldu.

Bundesliga'nın son sırasında ise 16 puanlı Paderborn 18., Werder Bremen 18 puanla 17. ve Fortuna Dusseldorf 22 puanla 16. sırada kaldı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU