Alevi olduğunu söyleyen stand-up'çı Pınar Fidan'ın hakaret içeren sözleri tepki çekti

Tuz Biber stand-up adlı programda Alevilerle ilgili olarak "Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin" gibi hakaret içeren sözler söyleyen Pınar Fidan tepki çekince kendisinin de Alevi olduğunu, yanlış anlaşıldığını iddia etti

Pınar Fidan'ın Alevileri hedef alan sözleri tepkilere neden oldu / Fotoğraf: Twitter

Kadıköy'de bir barda sahnelenen Tuz Biber adlı stand-up programında sahne alan Pınar Fidan adlı kişinin Alevilerle ilgili şu sözleri büyük tepki topladı.

Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin.

Alevi sanatçılardan tepki geldi

Sosyal medyada da yayınlanan bu görüntüler başta Aleviler olmak üzere çeşitli kesimlerden tepki topladı. 

Tolga Sağ, Sabahat Akkiraz, Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç gibi Alevi kimliği ile bilinen sanatçılar da tepki gösterenler arasındaydı.

Halk müziği sanatçısı Tolga Sağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor” dedi.

 

"Ben de Aleviyim, yanlış anlaşıldım" dedi

Tepkilerin ardından Instagram hesabından bir açıklama yapan Fidan kendisinin de Alevi olduğunu iddia ederek, yanlış anlaşıldığını şu sözlerle öne sürdü:


Merhaba arkadaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldığı için bir kere buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi yaparak anlatıyorum. Mizah, dalga geçmek ya da küçümsemek için değil, eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların genel düşüncelerini taklit ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum...

Önemi yok ben Aleviyim ve Alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum ama hepimiz için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı için de yanlış anlaşılmış olabilir, orada alevi diye bahsettiğim kişi de dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim."

"Pir Sultan'ı asan Hınzır Paşa'da Aleviydi"

Fidan açıklamasının ardından tepkiler üzerine hesabını kapattı. Alevi olduğunu iddia etmesine karşın Alevi sanatçılardan tepkiler devam etti. 

Pınar Aydınlar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fidan'ın Alevi olmasının sözlerini mazur göstermeyeceğini belirterek şu sözlerle tepki gösterdi:
 

Size halkına ihanet eden pek çok Alevi sayabilirim bana Pınar Fidan’ da  Alevi diyerek gelmeyin lütfen!
Mesele duruş !!
Bu ırkçı ,kutuplaştırıcı ,densizliklere kendi adıma göz yummak zorunda değilim!
Bir şey daha Pir Sultan’ı astıran  Hınzır Paşa’da Aleviydi.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU