İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümü etkinliklerinde "Marşımız, İstiklal Harbi’nin manifestosudur" mesajı verildi

Mehmet Akif Ersoy, tarafından yazılan ve Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini anlatan İstiklal Marşı’nın kabul edilişin yıl dönümü dolayısıyla ülke genelinde programlar düzenlendi

Fotoğraf: Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesi

Şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafında kabul edilişinin 99’uncu yılı nedeniyle ülke genelinde programlar düzenlendi.

Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesini anlatan marşın kabul edildiği tarih olan 12 Mart, Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma günü olarak da kutlanıyor.

Birinci TBMM tarafından açılan yarışmada büyük beğeni ve oy alan İstiklal Marşı, 10 kıta ve 41 mısradan oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Mart mesajı

Erdoğan, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

Milletin istiklal ve istikbal mücadelesindeki kahramanlığını, azmini, inancını ve kararlılığını anlatan, en zorlu günlerde millete cesaret ve moral kaynağı olan İstiklal Marşı’nın, en kıymetli ortak değerlerden olduğunu belirten Erdoğan, aziz milletin vatan topraklarının her karışında işgale karşı mücadele verdiği bir dönemde yazılan, istiklalin sembolü olan İstiklal Marşı’nın, gerçek bir bağımsızlık beyannamesi olduğunu vurguladı. Erdoğan, vatan ve bayrak sevgisinin timsali, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un miras bıraktığı İstiklal Marşı’nın, milletin hasletlerini, milli ve manevi değerlerini, ideallerini en veciz şekilde özetleyen, bugün herkesin ihtiyaç duyduğu milli mutabakatı karşılayacak kapsayıcılıkta bir destan olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: “Tarihinin her döneminde bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşı koyan aziz milletimiz, inanıyorum ki Akif’in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak, ortak sesimiz, ortak vicdanımız olan İstiklal Marşı’mızı ilelebet muhafaza edecektir. İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum

TBMM Başkanı: Marşımız, İstiklal Harbi’nin manifestosudur

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümünde bir mesaj yayınladı.

İstiklal Marşı’nın, büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy'un, Anadolu'nun dört bir yanında devam eden Milli Mücadele'nin ruhunu ve kararlılığını yansıttığını ifade eden Şentop, “Aynı zamanda o büyük mücadeleye coşku ve heyecan kazandıran abidevi eseridir” dedi.

Şentop şunları kaydetti:

İstiklal Marşı, zalime, işgalciye ve sömürgeciye boyun eğmeyen ve dünyaya meydan okuyan bir direnişin destanıdır. Merhum Akif'in mısraları, Milli Mücadele'nin ruhunu temsil eden, sadece lafzıyla değil, manası ve hakikatiyle her an yaşayan bir coşkudur, heyecandır. Bugün yediden yetmişe, hepimizin aynı inanç ve heyecanla okuduğumuz, ezberlediğimiz ve haykırdığımız bu marşın her mısraında, tarih vardır, medeniyetimizin ortak değerleri, vatan ve bayrak aşkı vardır. 99 yıl önce kaleme alınan ve Akif'in kahraman ordumuza ithaf ettiği bu marş, milletin tüm fertlerinin aynı heyecan ve imanla verdiği İstiklal Harbi'nin adeta manifestosudur. Varlığımıza ve birliğimize yönelik her tehdit karşısında, "nazlı" ve "şanlı" hilalin altında toplanmaya hazır milletimizin ortak vicdanı, yüreği ve iradesidir. İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümündeyiz. Aynı zamanda TBMM'nin kuruluşunun ve Milli Mücadele'nin de 100. yılını idrak ediyoruz. Başta İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan tüm kahramanları, rahmet ve minnetle yad ediyorum.

İstiklal Marşı’nın hikayesi

Kurtuluş Savaşı yıllarında ordudan, dönemin ruhunu anlatacak bir marş yazılması talebi gelmesi üzerine Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) 500 lira ödüllü bir yarışma düzenler.

Bakanlık, yarışmaya gönderilen 724 şiirden 6'sını seçip bastırdıktan sonra milletvekillerine dağıtır.

Ancak bu şiirleri yeterli bulmayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), diğer şiirleriyle tanınan Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un para ödülü olduğu için yarışmaya katılmadığını öğrenir.

Mehmet Akif'e bir mektup yazarak kendisinden yarışmaya katılmasını ister.

Meclisin 12 Mart 1921'de Başkanvekili İstanbul Milletvekili Dr. Adnan (Adıvar) Bey başkanlığında yaptığı toplantıda, Mehmet Akif'in şiiriyle birlikte 7 şiir ele alınır. Tartışmalardan sonra İstiklal Marşı olarak kabul edilen Mehmet Akif'in şiiri, Meclis kürsüsünden Bakan Hamdullah Suphi tarafından okunur.

Mehmet Akif ise para ödülünü almak istemez. Yarışmanın şartnamesi uyarınca almak zorunda olduğu belirtilince, Mehmet Akif, parayı “Darül Mesai” adlı bir yardım kurumuna bağışlar.

Marşın kabulünden sonra Maarif Vekaleti bu kez beste yarışması açar. 24 müzisyenin katıldığı yarışmanın sonuçlanması savaş yüzünden gecikir ve Bakanlık, 1924 yılında oluşturulan özel bir komisyonun, Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini “İstiklal Marşı” olarak belirlediğini duyurur. Ancak Çağatay'ın bestesinin Türk müziğinin etkisi altında olduğu gerekçesiyle 1930 yılında alınan karar uyarınca Osman Zeki Üngör'ün bestesi, “İstiklal Marşı” olarak benimsenir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU