Tüm İtalya kırmızı bölge ilan edildi

İtalya Başbakanı Conte, yeni tip koronavirüse karşı aldıkları önlemleri bütün ülke genelinde uygulayacaklarını ve ülkede serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandırdıklarını söyledi. Conte, "Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz" dedi

Koronavirüs bulaşanların sayısının 9 bin 172, ölü sayısının ise 463'ü bulduğu İtalya'da Başbakan Conte, başbakanlık sarayı Chigi'de düzenlediği basın toplantısıyla, Bakanlar Kurulu olarak aldıkları ve bu akşamki kararnameyle bütün ülkede yürürlüğe girecek olağanüstü kararları duyurdu. 

İtalya’da iki hafta önce patlak veren koronavirüs salgının bilançosu ağırlaşmaya devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı 463'e yükseldi.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Conte, koronavirüse karşı 14 kentte alınan tedbirlerin tüm ülkede uygulanacağını açıkladı.

Virüsün bulaştığı kişi sayısına dikkati çeken Conte şunları söyledi:

Rakamlar, bize ölen ve yoğun bakımdaki kişi sayısının ne yazık ki önemli şekilde arttığını söylüyor. Artık zaman kalmadı. Hepimiz, İtalya'nın iyiliği için bir şeylerden vazgeçmeliyiz. Önemli sayıda kişiye bulaştığı için alışkanlıklarımızı değiştirmek durumundayız. Artık tek bir kırmızı bölge yok, tek bir İtalya, korumalı bir İtalya var. Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz.

 

r.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

Ülkede serbest dolaşımı sınırlandıracaklarını belirten Conte, "Evde kalıyorum' şeklinde özetleyebileceğimiz tedbirleri imzalayacağım. Onaylanmış iş veya sağlık nedenleri dışında hiçbir hareket olmayacak ve dışarıda ya da lokallerde toplanma yasağını da ekledik" diye konuştu.

Conte, kararnameyle bütün İtalya'nın korumalı bir alan haline geleceğini ifade etti.

Bugünden itibaren hükümetin tüm ortaklarıyla ülke genelinde daha güçlü ve sıkı önlemler almaya karar verdiklerini aktaran Başbakan Conte, şöyle konuştu:

Bana inanın ki, bu kolay değil, bütün bu kuralları bütün yarımadaya uygulamak. Bu işin ciddiyetinin farkındayız. Bütün sorumluluğu alıyoruz. Sorumluluk zamanı. Sağlık herkesin esas hakkıdır. Bundan geri adım atmaya izin veremeyiz. Bugün için doğru karar evde kalmaktır. İtalya'nın geleceği bizim elimizde. Herkes kendi üzerine düşeni yapmalı.

 

afp2.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Okullar kapandı, Serie A tatil edildi

İtalya Başbakanı, bütün ülke genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerin yine 3 Nisan tarihine kadar kapalı kalacağını belirtti.

Başbakan Conte, bu kararnameyle ülkede Birinci Futbol Ligi Serie A dahil bütün spor müsabakalarının 3 Nisan'a kadar durdurulduğunu da sözlerine ekledi.

Giuseppe Conte, AB'den bütçe açığı konusunda daha fazla bütçe esnekliği de talep edebileceklerini söyledi. 

Conte, ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini de dile getirdi. 

Başbakanın açıkladığı son kararnameye göre, ülkede sadece ordu mensupları, sağlık görevlileri ile hükümet yetkililerinin serbest dolaşım hakkı olacak.

İtalyan kullanıcılar, sosyal medyada da "Ben evde kalıyorum" etiketiyle bir kampanya başlattı. Başbakan Conte ve Sağlık Bakanı Roberto Speranza'nın yanı sıra İtalyan ve dünya kamuoyunun tanıdığı ünlü isimler tek tek bu çağrıya katılarak, kırmızı bölgedeki insanları virüsün yayılmasını önlemek için evde kalmaya davet etti.

 

rrr.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

 Mahkumlar firarda

Diğer yandan, koronavirüs endişesi ve buna yönelik tepkiler nedeniyle ülkede hafta sonu baş gösteren cezaevinde isyan furyası devam ediyor. Modena'da çıkan olaylarda 6 mahkumun yaşamını yitirdiği açıklanırken, başkent Roma'daki Rebibbia Cezaevi’nin de aralarında olduğu 27 cezaevinde olayların çıktığı belirtiliyor. Mahkumların yatakhaneleri ateşe verdikleri ve bir şekilde kaçmaya çalıştıkları aktarılıyor.

 

rr.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

Foggia kentindeki cezaevinden yaklaşık 50 tutuklunun kaçtığı, firari mahkumların 30 kadarının yakalandığı, geri kalanının arandığı bildirildi.

Başbakan Giuseppe Conte, cezaevindeki olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığında güvenlik kurulunu topladı.

 

ap.jpg
Fotoğraf: AP

 

Tunus, İtalya'yla vapur seferlerini durdurdu

Tunus, yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla İtalya'yla olan tüm vapur seferlerini ve başkent Roma dışındaki kentlerden yapılan uçuşları durdurdu.

Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekki, İtalya'daki tüm limanlara olan vapur seferleri ile Roma haricindeki kentlerden yapılan uçuşların durdurulduğunu, Roma'dan gerçekleştirilen haftalık 14 uçuş seferinin ise  3'e indirildiğini kaydetti.  

Fransa'nın Marsilya Limanı'ndan yapılan haftalık 2 vapur seferinin de 1'e düşürüldüğünü anlatan Mekki, söz konusu kararın 4 Nisan'a kadar geçerli olduğunu, yeni bir gelişme olduğunda bu tarihin değişebileceğini belirtti.

 

afp1.jpg
Fotoğraf: AFP​​​​​​​

 

Tunus'ta 3 kişide daha virüs tespit edilmesiyle ülkede salgına yakalananların sayısı 5'e yükselmişti.

Sağlık Bakanlığına bağlı Temel Sağlık Direktörü ve Kovid-19'la Mücadele Komitesi üyesi Şükri Hamude ise dün düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsle mücadele kapsamında 2 binden fazla kişinin evlerinde karantina altına alındığını, bunlardan yaklaşık 600'ünün gözlem süresini tamamladığını söylemişti.

 

Independent Türkçe, ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU