Fiyat düzenlemesi yapılacağı için bulunamayan ilaçlardan 41'i raflara zamlı dönüyor

Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı: Fiyat güncellemesi yapılan ilaçlar arasında göz damlaları, kanser ilaçları, tansiyon ilaçları, grip ilaçları, çocukların da kullandığı antibiyotikler ve bağırsak hastalıklarında kullanılan ilaçlar var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca fiyat güncellemesi yapılan ilaçlara ilişkin açıklama yaptı. Bakan Koca, "Bu hafta itibariyle bu 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır" dedi. 

Bakan Koca fiyat güncellemesi yapılan ilaçlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"İlaç Takip Sistemi üzerinden yapılan incelemeler neticesinde üretici seviyesinde sorun yaşandığı tespit edilen 41 kalem ilaca geçen hafta Fiyat Değerlendirme Komisyonumuz (FDK) tarafından fiyat artışı verilmiştir. Fiyat güncellemesi yapılan ilaçlar arasında göz damlaları, kanser ilaçları, tansiyon ilaçları, grip ilaçları, çocukların da kullandığı antibiyotikler ve bağırsak hastalıklarında kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Bu hafta itibariyle bu 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır"

"Yeni kur ayarlaması ile sıkıntı ortadan kalkacak"

Bakan Koca ilaç sayılarıyla ilgili yapılan değerlendirmelerde abartılı rakamlar kullanılığını söyledi.

"Spekülasyon yaratma çabalarının, kur güncellemesi öncesinde baskı oluşturmaya yönelik olduğu açıktır. Vatandaşlarımızın bu tip spekülatif bilgilere itibar etmemesini rica ediyoruz. Yeni kur ayarlamasını takiben bu durum tamamen ortadan kalkacaktır. Bakanlığımız ithal ilaçların yerli üretimi konusundaki çalışmalarını da kararlılıkla sürdürmektedir"

Bakan son bir haftada 81 ilde 900 personel ile üretici, ecza deposu ve eczanelerde denetim yapıldığını ve para cezası kesildiğini söyledi. 

İlaç destek hattı

Açıklamada hastaların tedarik edemedikleri ilaçlar için “[email protected]” ya da “[email protected]” adreslerine e-posta gönderebileceği, 44 44 680 numaralı telefondan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurabileceği belirtildi.

DAHA FAZLA HABER OKU