Özgecan öldürüleli 5 yıl oldu, sevenleri mezarında dua etti

Mersin’de 5 yıl önce okuldan çıktıktan sonra eve gitmek için bindiği minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan mezarı başında anıldı. Özgecan’ın annesi Songül Aslan,”‘Dünyanın en iyi psikoloğu olacağım anne' diyordu. Hiçbirini yapamadı" dedi

Fotoğraf: AA

Mersin'in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015'te okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, mezarı başında anıldı.

Özgecan’ın Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki mezarının başında baba Mehmet ve anne Songül Aslan ile ailenin yakınları dua etti.

iha.jpg
Özgecan Aslan 5 yıl önce öldürüldü / Fotoğraf: İHA

 

Bazı aile yakınları, mezardaki anıta sarılarak gözyaşı döktü. 

Acılarının ilk günkü gibi tazeliğini koruduğunu belirten anne Songül Aslan, "Özge'mi katledenler Allah'ından bulsun diyorum. Bu acılar bitsin, başka canlar yanmasın. Özge'min hayalleri vardı. Hiçbir suçu yoktu. 'Dünyanın en iyi psikoloğu olacağım anne.' diyordu. Hiçbirini yapamadı" diye konuştu. 

20200211_2_40786942_52037542.jpg
Fotoğraf: AA

 

Baba Mehmet Aslan ise kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür ederek, "Devlet büyüklerimiz 'Unutturmayacağız, unutmayacağız.' demişti. Bu anlamda her yıl bizi yalnız bırakmadınız. Masum bütün yavrularımız, kızlarımız ve kadınlarımız için, katledilmiş bütün çocuklarımız için birer Fatiha okuyalım. Zaten hepsini anıyoruz, dua ediyoruz. Onlar kalbimizde yaşıyor. Psikolojik durumu iyi olmayan insanların tedavi edilmesi gerekiyor. Burada sadece devlete değil hepimize görev düşüyor."  ifadelerini kullandı.

Adı, kadına şiddete karşı sembol oldu

Mersin Tarsus’ta yaşayan 19 yaşındaki Özgecan Aslan 11 Şubat 2015'te eve gelmemimiş, Özgecan’dan haber alamayan ailesi polise başvurmuştu. 2 gün sonra genç kızın cansız bedeni bulunmuştu.

Yürütülen soruşturmada Özgecan’ın, arkadaşıyla vakit geçirdiği alışveriş merkezinden çıktıktan sonra evine dönmek için bindiği minibüste öldürüldüğü belirlenmişti. Zanlılar, aracın sürücüsü Ahmet Suphi ve babası Necmettin Altındöken ile Fatih Gökçe kısa zamanda yakalanarak tutuklanmıştı.

thumbs_b2_cf5e88f24e61e2c4a9e3fff5ae62e607.jpg
Fotoğraf: AA

 

Cezaevinde öldürüldü

Kadına yönelik şiddete tepkinin adeta "çığ gibi" büyüdüğü olayın ardından Tarsus'ta görülen dava süreci de kamuoyu tarafından yakından takip edilmişti.

Tutuklu sanıklar Ahmet Suphi ile babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan Ahmet Suphi ile babası Necmettin Altındöken, tutuklulardan Gültekin Alan'ın 11 Nisan 2016'da silahlı saldırısına uğramıştı. Suphi Altındöken saldırıda hayatını kaybetmiş, babası ise ağır yaralanmıştı.

Bir yılda 411 kurban

2019'da Türkiye'de, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre 2019’da 411 kadın öldürüldü. 2020’de ise 29 kadın erkek şiddetinin kurbanı oldu

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU