Alman muhalefet partisi: Hükümet, Erdoğan sonrası için Gülen ağıyla ilişkilerini sıcak tutuyor

Sol Parti, mevcut hükümeti “cemaatin elindeki mahrem bilgileri kullanmak istemekle” suçluyor

Fotoğraf: Twitter

Almanya parlamentosundaki muhalefet partilerinden Sol Parti, mevcut hükümeti  "Erdoğan sonrası Türkiye'de nüfuz için Gülen ağıyla ilişkileri sıcak tutmak ve cemaatin elindeki mahrem bilgileri kullanmak istemekle" suçladı.

Almanya'da Sol Parti, “hükümet ile Gülen hareketi arasındaki ilişki”ye dair verdiği soru önergesine aldığı yanıtı eleştirdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sol Parti Meclis Grubunun iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, "Alman federal hükümeti ile Gülen hareketi arasındaki temas ve işbirliğine yönelik soruya, istihbarat birimlerinin korunması gereken gizlilik çıkarları gerekçesiyle yanıt verilmiyorsa benim için alarm çanları çalıyor demektir" dedi.

Jelpke, soruya verilen yanıtın “Gülen hareketiyle özellikle de istihbarat düzleminde temasların gerçekleştiği izlenimi doğurduğunu” söyledi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, "Alman hükümetinin Erdoğan sonrası Türkiye'de nüfuz için Gülen ağıyla ilişkileri sıcak tuttuğu" gibi güçlü bir görünüm olduğunu öne süren sözcü şu görüşü savundu:

O zamana kadar Alman istihbarat birimleri, bu hareketin on yıllar boyunca Türk devletinin içine sızışı ve devasa yasa dışı dinlemelerle kazandığı mahrem bilgilerden yararlanmak istiyor.

 Jelpke, "Gülencilerin Türkiye'de yıllar boyunca karıştıkları suçlar göz önünde bulundurulduğunda, bu gruba siyasi olarak özel destek vermek için bir neden yoktur" dedi.

 

DW Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU