Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan tartışılan kitapla ilgili açıklama: Kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım

Selçuk kitaptaki çizimlere dair tartışmaya "Kadın baş tacıdır” sözleriyle karşılık verdi

Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, rehber öğretmenler için hazırlandığı ifade edilen ve tartışma yaratan kitapta ilgili olarak açıklama yaptı.

Selçuk çizimlere dair tartışmaya ilişkin olarak "Kadın baş tacıdır, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım" dedi.

Selçuk, 3 yıl önce rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında hazırlanan 'Psikososyal Önleyici Destek Programı' kitabında yer alan görsellere yönelik tartışmalara ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Selçuk, şunları kaydetti: 

Kitabın içeriğini tek tek inceledim. Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık. Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU