'20 yıl sonra İstanbul'da gömülecek yer kalmayacak'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç: İhtiyacı hayatını kaybedenlerin doğdukları illere defnedilmesiyle azaltabiliriz

Fotoğraf: Mapio.net

Türkiye'de 2018'de yıl ölüm sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0,1 azalıp 426 bin 106 oldu. 

Türkiye'nin 15 milyonu aşkın nüfusuyla en kalabalık kenti olan İstanbul'da ise her yıl ortalama Bayburt'un nüfusu kadar insan hayatını yitiriyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, İstanbul'da günlük ortalama 210 kişi defnediliyor.

Bu rakamım yıllık ortalaması ise 77 bini buluyor.

Kentte, cenazelerin yüzde 30'undan fazlası İstanbul dışına gönderiliyor. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Geçen yıl ölen 76 bin 218 kişiden 22 bin 431'nin naaşı il dışına nakledilirken 866'sı da yurt dışına gönderildi.

Kentte her yıl 250 dönüm mezar arazisine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç'a göre ise 20 yıl içinde İstanbul'da gömülecek yer kalmayabilir. 

Koç, bu durumun önüne geçebilmek için "Bu ihtiyacı hayatını kaybedenlerin doğdukları illerde defnedilmesiyle azaltabiliriz" önerisinde bulundu.

Milliyet gazetesinden Gülden Çoktan'a konuşan Koç şunları söyledi: 

Belki önümüzdeki 3-5 yıl için sorun teşkil etmeyebilir fakat 20 yıl sonra gerçekten İstanbul'da gömülecek yer bulmak çok mümkün olmayacak. Zor olacak. Buna çözüm oluşturmak gerekir. En iyi çözüm de Anadolu'ya nakli sağlamaktır. Ölenlerin yarısından fazlasının definlerini memleketlerinde yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Karayollarımız ile çalışmalarımız var. Ama hava ve demir yollarını da bunun içine katarak yüzde 32'ler de olan nakil işlemlerimizi yüzde 50'nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bütün bu işlemler büyükşehir belediyemiz tarafından ücretsiz yapılmaktadır. Şehirler arası çalışan 70 cenaze aracımız var. İlçe belediyeleriyle işbirliği yaparak bu sayımızı 150'ye çıkarmayı hedefliyoruz. İstanbul'da defini azaltmak şart.

En pahalı kabristan Zincirlikuyu'da

İstanbul'da mezarlık fiyatları İBB Meclisi'nden çıkan tarifeye göre yapılıyor.

En fazla talep Karacaahmet, Çengelköy, Nakkaştepe, Zincirlikuyu, Ulus, Aşiyan, Abdie-i Hürriyet'in de içinde bulunduğu 1. bölge mezarlıklara oluyor.

Buralarda mezar yeri bulmanın bedeli 34 bin lira. İçerenköy, Pendik, Maltepe gibi 2. bölgelerde mezarlık bedeli 14 bin, Tuzla, Ümraniye, Çekmeköy gibi 3. bölge alanlarda ek mezarlık fiyatları ise 4 bin 500 lira.

Azınlık gruplarının defnedildiği mezarlık fiyatları ise 7 bin 150 TL.

Dördüncü grupta mezarlıklarda yer bulmak için de 100 lira ödeme yapılması gerekiyor.

 

Independent Türkçe, Milliyet

DAHA FAZLA HABER OKU