Zenginler yoksullardan 10 yıl daha uzun yaşıyor

En düşük gelire sahip yetişkinlerde sağlık sorunları çıkma ihtimali daha yüksek

(AP)

Yeni bir araştırma zengin olmanın kişinin yaşam süresini neredeyse 10 yıl uzatabileceğini gösteriyor.

University College London'da (UCL) gerçekleştirilen çalışma en zenginlerin en yoksullara göre hastalıktan ve engellilikten uzak ve açık ara daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hakemli bilimsel yayın Journal of Gerontology'de yayımlanan çalışmada uzmanlar, İngiliz Uzun Vadeli Yaşlanma Araştırması ve ABD Sağlık ve Emeklilik Araştırması kaynaklarını kullanarak 50 yaşın üzerindeki 25 bin kişinin verilerini analiz etti.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık (BK) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında ortalama yaşam süresi açısından büyük farklılıklar bulmazken zenginliğin anket katılımcılarının kaç yıl yaşayacakları üzerinde ciddi etkisi olduğunu açığa çıkarttı.

Veriler, İngiltere ve ABD'deki 50 yaşındaki en varlıklı erkeklerin 31 yıl daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü ancak en yoksul gruptakilerde bu sürenin 22'yle 23 yıl civarında kaldığını gösterdi.

Diğer yandan ABD ve İngiltere'deki en varlıklı grupta bulunan kadınlar sağlıklı şekilde fazladan 33 yıl daha yaşarken en yoksul gruptaki kadınlarda bu süre 24'le 25 yıl aralığında kaldı.

Araştırmacılar şunları ifade etti:

Ortalama ömür süresindeki eşitsizlikler iki ülkede de bulunuyor ve benzer büyüklükteler.İki ülkede de sağlık eşitsizliklerini azaltmak üzere gösterilen çabaların dezavantajlı sosyoekonomik grupları hedeflemesi gerekiyor.

Araştırmada kullanılan veriler 2002'de toplandı ve sağlık durumlarının nasıl izlediğini görmek için katılımcılar 10 yıla kadar takip edildi.

Çalışmanın başyazarı UCL'den Dr. Paola Zaninotto şöyle konuştu:

Ortalama yaşam süresi sağlık için kullanışlı bir gösterge olmakla birlikte yaşlandıkça yaşam kalitesi de çok önemli hale geliyor. Sağlıklı ortalama ömür süresini ölçerek olumlu sağlık durumunda veya bir engellilik olmadan geçirilecek yıl sayısına dair bir tahmine ulaşabiliriz. Bizim çalışmamız, sağlık sistemleri çok farklı olan İngiltere ve ABD arasında sağlıklı yaşam beklentisindeki eşitsizlik düzeylerini anlamak için özgün bir katkı sağlıyor.

Britanya'nın en zengin kişilerinin varlık artışının en yoksullara göre neredeyse dört kat daha hızlı gerçekleştiğini gösteren BK Ulusal İstatistik Ofisi'nin güncel istatistikleri yeni raporun bulgularıyla uyuşuyor.

Veriler 2016'yla 2018 arasında BK'nın toplam zenginliğinin yüzde 13 artarak 14,6 trilyon İngiliz sterlinine (111,8 trilyon TL) yükseldiğini ve bu artışın önemli kısmını mülk değerleriyle emeklilik birikimlerindeki yükselmenin sağladığını gösteriyor.

Aynı zamanda nüfusun en zengin yüzde 10'luk dilimindeki kişiler varlıklarında yüzde 11'lik bir artış yaşarken en yoksul yüzde 10'luk kesim sadece yüzde 3'lük bir yükselişe tanık oldu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU