'5 milyon kişi sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak'

İTO yönetim yurulu üyesi Dr. Güray Kılıç'a göre milyonlarca kişi yeniden yapılandırmalar, faizlerin silinmesi, 12-18 ay taksitlendirme ve 2 yıl içinde 3 kez ertelenmeye rağmen karşın yoksulluk ve işsizlik nedeniyle GSS prim borçlarını ödeyemedi

Fotoğraf: AA

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcunu ödemeyenler için son tarih 31 Aralık 2019'du.

Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve primlerini zamanında ödeyemeyip borçlu duruma düşenlerin sağlık hizmetinden faydalanamayacağı belirtildi. 

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, İstanbul Tabip Odası'ndan (İTO) konuyla ilgili yapılan açıklamada 5 milyon kişinin sağlık hizmeti alamayacağı öne sürüldü.

İTO  yönetim yurulu üyesi Dr. Güray Kılıç, milyonlarca kişinin yeniden yapılandırmalar, faizlerin silinmesi, 12-18 ay taksitlendirme ve 2 yıl içinde 3 kez ertelenmeye rağmen karşın yoksulluk ve işsizlik nedeniyle GSS prim borçlarını ödeyemediğini ifade etti.

Dr. Güray Kılıç'ın değerlendirmeleri şöyle:

- Vatandaşların GSS kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırması zorunludur. Sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte prim ve prime ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması şarttır. 

- Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan, aylık geliri asgari ücretin 3’te birinden fazla olan vatandaşlar aylık 76.75 TL olan GSS primlerini kendileri ödemektedirler. 

- Aylık geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan vatandaşların ise GSS primi devlet tarafından ödenmektedir. Primlerini zamanında ödeyemeyip borçlu duruma düşen Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar ile onların bakmakla yükümlü oldukları kişiler yıl sonuna kadar herhangi bir düzenleme yapılmaz ise 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sağlık kurumlarında sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklardır. 

- Primini ödeyemeyen Bağ-Kur ve GSS’lilerin sayısının yaklaşık 5 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan ve GSS prim borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamayan tüm yurttaşlara geçici ertelemeler değil, kalıcı çözüm üretmek gerekiyor. 

- Ülkenin bütün vatandaşları için sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı; sağlık hizmeti alabilmek için GSS primi, ilave ücret, katılım payı ödemek gibi bütün uygulamalar kaldırılmalıdır. Prim esasına dayalı sağlık sigortacılığının Türkiye’nin gerçekleri ile uyuşmadığı açıktır. GSS uygulamasından vazgeçilmeli, sağlık harcamaları genel bütçe kaynaklarından karşılanmalıdır.


Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU