İstanbul Boğazı’nda karaya oturan gemi kurtarıldı

Kazada herhangi bir yaralanma veya can kaybı olmadı

Liberya bandıralı "Songa Irıdıum" adlı yük gemisi, İstanbul Boğazı'nda karaya oturdu.

Alınan bilgiye göre, Ukrayna'nın Odessa limanından İstanbul'a gelen 23 bin 633 groston ağırlığında 191 metre uzunluğundaki gemide henüz bilinmeyen bir nedenle arıza meydana geldi.


Gemi İstanbul Boğazı'nda Rumeli Hisarı mevkisinde karaya oturdu.
 

 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı kurtarma botları, olay yerine gelerek gemiyi oturduğu yerden çekti.

Valilikten açıklama 

İstanbul Valiliği, kaza hakkında bir bilgilendirme yazısı yayınladı. Yaralanma, can kaybı, deniz ve çevre kirliliği gibi bir durumun oluşmadığını bildiren valilik açıklaması şöyle:

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; 19 mürettebat ile Kılavız Kaptan eşliğinde boğazdan geçiş yapan Liberya bandıralı ‘Songa Irıdıum’ adlı yük gemisi, saat 12:00’de Makine arızası sinyali vermiş,  12:13’te Rumeli Hisarı mevkiinde kıyıya çarpmıştır.

Olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kurtarma Römorkörleri ile Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekipleri sevk edilmiştir.

Kaza nedeniyle gemi mürettebatı veya kaza mahallinde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur.

Römorkörler ile kurtarma çalışmalarına başlanmış olup, şuan itibariyle herhangi bir deniz ve çevre kirliliği söz konu değildir.

Söz konusu geminin arkasında boğaz geçişi yapan 3 geminin emniyetle boğazdan geçişi sağlanmış, 1 tanker emniyetle demirletilmiş, boğaz geçişi askıya alınmıştır.

Kıyıya Çarpan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Römorkörlerince en kısa sürede İstanbul Limanı Demir Mevkii’ne alınacaktır.

“Her projeye karşı olanlara gelsin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki Kanal İstanbul tartışması devam ederken gerçekleşen bu kazanın ardından dikkati çekici bir yorum geldi.


Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi Korkmaz Karaca, Kanal İstanbul tartışmasına atıfla kazanın yaşandığını anların videosunu “Her projeye karşı olan çapsızlara gelsin” notuyla Twitter’dan paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu da Korkmaz gibi kazanın ardından Kanal İstanbul'u hatırlatan bir mesaj paylaştı:

 

Ajanslar

 

DAHA FAZLA HABER OKU