Akar’dan ABD’ye 1915 olayları tepkisi: Arşivlere bakın, tarihi tertemiz bu milletin hiçbir şekilde böyle bir şeyle ilgisinin bulunmadığını herkes görecektir

Milli Savunma Bakanı Akar ABD Senatosu’nun 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etme kararına “Son derece temelsizdir” sözleriyle tepki gösterdi

Fotoğraf: AA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Senatosunun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmesine ilişkin “Bu tarihi konuda siyasilerin karar alması veya birtakım iddialarda bulunması son derece temelsizdir” açıklamasında bulundu.

Akar, “Arşivlere bakın, tarihi tertemiz bu milletin hiçbir şekilde böyle bir şeyle ilgisinin bulunmadığını herkes görecektir” şeklinde konuştu.

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile varılan kıta sahanlığı anlaşmasına ilişkin Akar, “Libya ile mutabakat üçüncü ülkelerin hak ve hukukuna tecavüz değil. Sadece uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızı koruyor, kolluyoruz” ifadelerini kullandı.

Senatörlerden oylamaya karşı çıkan olmadı

ABD Senatosu, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etti.

Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan söz konusu tasarı bugün oylandı.

Tasarıya ilişkin Senato Genel Kurulunda yapılan oturumda, kurulda hazır bulunan senatörlerden oylamaya karşı çıkan olmadı.

Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Daha önce Beyaz Saray'ın da devreye girmesiyle Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, tasarının oylanmasını engellemişti.

29 Ekim'de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada da 11 "hayır" oyuna karşılık, 405 "evet" oyu ile 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısı kabul edilmişti.

 

AA

 

DAHA FAZLA HABER OKU