11 Eylül’den kurtulan ABD’li Eş Şebab saldırısında öldü

Geçtiğimiz Salı günü Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Eş Şebab saldırısında hayatını kaybeden 21 kişi arasında Yahudi asıllı ABD’li bir iş adamının da olduğu bildirildi

Fotoğraf: AA

El Kaide’nin Doğu Afrika kolu olan Eş Şebab’in Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlediği saldırıda ölen Yahudi asıllı tek Amerikalı iş adamı Jason Spindler olduğu kaydedildi. 

Bir danışmanlık şirketi yöneten Spindler, saldırıya uğrayan otel kompleksinde bir toplantı gerçekleştiriyordu. Eş Şebab mensuplarının ofise girerek iş adamını öldürdüğü tahmin ediliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yahudi iş adamının ailesi tarafından yapılan basın açıklamasında, Jason Spindler'ın 11 Eylül 2001'de El Kaide tarafından Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırıdan sağ kurtulduğu dile getirildi. 

I-DEV isimli uluslararası şirketin CEO'su olan Spindler'in kardeşi Jonathan Spindler, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada "Jason bir savaşçı" ifadesini kullandı ve "teröristlerle savaştığından emin olduğunu" söyledi.

Jason Spindler'ın aynı zamanda ABD hükümetine bağlı "Peace Corps" (Barış Gönüllüleri) adlı oluşumun da bir üyesiydi.

Clinton’dan başsağlığı mesajı

Eski ABD Başkanı Bill Clinton, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı. “Jason Spindler, hayatını tüm dünyada fırsatların genişletilmesi için harcadı. Onun gayretini ve yaptığı işlerin Clinton Global’a etkisine şahit oldum. Dualarımız ailesi ve hayatına dokunduğu herkesle birlikte.”

Kenya hükümeti, Somalili militanların başkent Nairobi’deki lüks bir otel ve iş merkezinin bulunduğu komplekse yönelik saldırıda ölenlerin sayısının 21 olduğunu açılamıştı.

El Kaide'den ayrılan ancak daha sonra yeniden bağlılık bildiren el Şebab örgütü, dünyada birçok ülke ve kurum tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.
 

DAHA FAZLA HABER OKU