Karar yazarı: Diyanet’in filminde çok daha önemli başka bir problem var

İbrahim Kiras: Diyanet'in dinî konularda topluma ulaştırma ihtiyacı hissettiği bir mesaj yok mudur?

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kiras, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “telefon yerine eşinle ilgilen” temalı kamu spotuna tepki gösterdi.

Kiras, “Kekle çayı erkek kadına getirse” başlıklı yazısında Diyanet’i ilgilendiren birçok konunun olduğunu ancak kurumun öncelikle telefon bağımlılığına eleştiri getirmesine tepki göstererek şunları yazdı:

Ateizmin ve Deizmin altın çağını yaşadığı bir dönemde Diyanetin dinî konularda topluma ulaştırma ihtiyacı hissettiği bir mesaj yok mudur?

Diyanetin filminde bundan çok daha önemli başka bir problem var: Dini “asrın idrakine söyletmesi” gerekirken, tam aksine geçmiş asırlara ait toplumsal normları sanki dinin gereğiymiş gibi göstermeye çalışması.

Diyanet’in verdiği mesajın yanlış olduğunu belirten Kiras, özetle şunları yazdı:

Diyanet’in filminde erkek ve kadının ev içi rollerini bugün şehirleşme ve yaygın eğitim aracılığıyla artık geçmişte bırakılmaya çalışılan birtakım sosyokültürel kalıplar içinde yansıtması en azından yanlış bir mesaj.

Bir kadının evin salonundaki koltukta rahat rahat oturan kocasına çay ve kek servisi yapması hayatın olağan akışı içinde anormal de değil, yanlış da değil. Ama bu görüntünün aile hayatının normu gibi veya karı-koca ilişkisinin sembolü gibi kabul edildiği izlenimini vermenin günümüzde özellikle kadınların çoğu tarafından hoş karşılanmayacağı bilinmek durumunda.

Independent Türkçe, Karar

DAHA FAZLA HABER OKU