Çorum’da dikilen 303 bin fidan rekor getirdi

11 milyon fidanın toprakla buluştuğu “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında Çorum’da bir saat içinde en çok fidan dikme rekoru kırıldı. Bakan Pakdemirli, rekorunun tescil edildiğine dair belgeyi Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinden aldı

Bakan Pakdemirli rekorun tescil belgesini Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı'dan aldı Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında, Çorum'un "1 saatte en fazla fidan dikme" dünya rekorunun tescil edilmesi dolayısıyla Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinden belgeyi aldı.

11 milyon fidanın toprakla buluşturan kampanyayla ilgili bilgiler veren Pakdemirli, "Geleceğe nefes, ilk dünya rekorunu kırdı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu. Böyle bir projenin ilgi göreceğini bilerek yola çıktık ama bu kadar yoğun olacağı, bu işin bizlerin değil bir memleket meselesi haline geleceği konusunda da bu kadar büyük beklenti içerisinde değildik. Bu anlamda vatandaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır" dedi.

20191112_2_39274843_49389820.jpg
Bakan Pakdemirli 3 yaşında bir çocuğun fidan suladığı ve bir dedenin bastonuyla yamaçta fidan diktiği fotoğrafların kendisini duygulandığını söyledi / Fotoğraf: AA

 

Yeni rekorlar gelebilir

Pakdemirli, Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilen 11 Kasım'da 2023 noktada 11 milyon fidanın 1 milyon kişi tarafından toprakla buluşturulduğunu belirten Pakdemirli, şöyle konuştu:

Dün Guinness rekor denemesine Çorum'da hep beraber şahitlik ettik, daha önce Endonezya'ya ait olan 232 bin 647 fidanla '1 saatte en fazla fidan dikme' rekorunu dün kırarak Türkiye adına tescil ettirmiş olduk. Diğer bir Guinness rekorundan daha bahsettik, dünyanın en büyük online fidan diken insan fotoğrafı albümü 11 Kasım'da fidan dikenlerin dikim süresi üç saat içerisinde ve sonrasında çektikleri insan fotoğraflarını da gelecegenefesalbum.com sitesine yüklemelerini söylemiştik, bu yüklemeler hala devam ediyor. Bu yüklemeler henüz tamamlanmış değil. Bunun sonuçları da inşallah tam anlamıyla, teknik gereklilikleri yerine getirdikten sonra Guinness tarafından tescil edilecektir diye düşünüyorum.

20191112_2_39274843_49389819.jpg
Bakan Pakdemirli 3 yaşında bir çocuğun fidan suladığı ve bir dedenin bastonuyla yamaçta fidan diktiği fotoğrafların kendisini duygulandığını söyledi / Fotoğraf: AA

 

Pakdemirli, etkinlik kapsamında 3 yaşında bir çocuğun fidan sulaması ve bir dedenin bastonuyla yamaçta fidan dikmesine ilişkin fotoğrafları görünce duygulandığını kaydetti. 

Bir saatte 303 bin 150 fidan dikildi

Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici ise Çorum'da rekorunun kırıldığına tanıklık ettiklerini belirterek, "Büyük bir mutlulukla bir saat içinde en çok ağaç dikme rekorunu şu andan itibaren 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu resmi olarak onaylıyorum. Küresel ısınmaya karşı dünya çapında yapılan bu büyük sosyal proje içinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU