Ecevit unutulmadı, Karaoğlan mezarı başında anıldı

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, ölümünün 13’üncü yılında Devlet Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Törene katılan DSP Genel Başkanı Aksakal, ‘Ecevit’in gerçek bir devrimci olduğunu’ söyledi

Fotoğraf: AA

Türk siyasi hayatının unutulmaz isimlerinden eski başbakanlardan Bülent Ecevit, 13. ölüm yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Devlet Mezarlığı'nda düzenlenen törene, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel başkan yardımcıları Seyit Torun ve Yıldırım Kaya, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile CHP'li bazı milletvekilleri, DSP Parti Meclisi üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Bülent Ecevit'in kabrine çelenk bırakan Önder Aksakal, ‘Ecevit'in ezen ve ezilenin olmadığı, çokça üretip hakça paylaşılan insanca-hakça bir düzende, tam bağımsız Türkiye'nin yaratılması ve sonsuza kadar yaşatılmasını hedeflediğini’ söyledi.

Ecevit'in emperyalist politikalara karşı göğsünü siper ettiğini belirten Aksakal şunları söyledi:

Ecevit, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçisi, gerçek bir cumhuriyetçi, gerçek bir halkçı, milliyetçi, devletçi, laiklik ilkesine inançlara saygı kavramını yükleyen gerçek bir devrimciydi.

Ecevit'in 18 yıl önce bıraktığı Türkiye'den, tek bir eser kalmadığını, cumhuriyetin 96 yıllık tüm kazanımlarının birer birer satıldığını iddia eden Aksakal, şunları kaydetti:

Binlerce yıllık geçmişi olan ve yüzlerce yıl üç kıtada hüküm sürmüş asil Türk milletinin bugün getirildiği nokta, milletin birliğini, toplumun dirliğini ve vatanın bölünmez bütünlüğünü kaybetme noktasındadır ama demokratik sol felsefeyi bir yaşam biçimi haline getirmiş demokratik solcular, Atatürk'ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği cumhuriyetimizi, senin kurduğun Demokratik Sol Partiyi ve beyaz güvercinli mavi bayrağı, rengini şehitlerimizin kanından almış şanlı al bayrağımızın altında sonsuza kadar yaşatacaklardır.

20191105_2_39155069_49160108.jpg
Anma törenine katılananlardan birisinin Ecevit'e benzerliği dikkat çekti / Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Engin Altay ise Ecevit'in salt bir siyasetçi değil aynı zamanda sanat ve duygu insanı olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden bugüne yetiştirdiği büyük devlet adamları arasında yer aldığını söyledi. Ecevit'in siyaseti, sevgi ve barış şiarıyla yürüttüğünü belirten Altay, Ecevit'in herkese umut ve öz güven aşıladığını ifade etti.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU