'Erkek adam ağlamaz' diyenler kadınlardan az yaşıyor!

Doç.Dr.Barış Erdoğan, kadınların neden daha uzun yaşadığını irdelediği röportajında “Erkek adam ağlamaz” kültüründen dolayı erkeklerin hastalık halinde doktora geç gittiğini buna karşın kadınların doktora gitmeye daha istekli olduğunu söyledi

Fotoğraf: Pixabay

Dünya genelinde kadınların erkeklere göre daha uzun yaşadığı bilinen bir gerçek. Türkiye’de de durum farklı değil. Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Barış Erdoğan, üniversitenin haber ajansına verdiği röportajda kadınların erkeklerden neden daha uzun yaşadığına dair ilginç tespitlerde bulundu.

“Kadınlar doktora gitmeye daha istekli”

Türkiye’de kadınların doğuşta beklenen yaşam süresinin 80,8 yıl iken; erkeklerde bu sürenin 75,3 yıl olduğunu söyleyen Erdoğan, bu farkın neden kaynaklandığını şöyle anlattı:

Yapılan birçok bilimsel çalışma, kadınların doktora gitmede ve ilaç kullanmada erkeklere göre daha istekli ve dikkatli olduğunu gösterdi. Bu nedenle kadın hastalara erken teşhis konabilmekte ve ölümcül hastalıklara karşı korunabilmekteler. Kadınların doktora gitme alışkanlığı kazanmasında hamilelik süreci, kadın hastalıkları ile ilgili düzenli doktora gitme ihtiyaçlarının etkisi de bulunuyor.

“Kadınlar daha az yıpratıcı işlerde çalışıyor”

Erdoğan’a göre kadın ve erkek meslekleri arasındaki farklar da yaşam süreleri arasındaki farkı etkiliyor.

Ayrıca kadınlar erkeklere göre fiziki ve psikolojik olarak daha az yıpratıcı ve riskli iş kollarında çalışıyor. Bu da mesleki hastalıklara bağlı ölüm ve iş kazalarına kadınların daha az maruz kalmalarına neden olmaktadır.

barışerdoğan.jpg
Doç.Dr.Barış Erdoğan / Fotoğraf: Sosyal medya sitesinden

 

“Erkek adam ağlamaz kültüründen dolayı erkek acısını anlatamıyor”

Erdoğan’ın konuşmasında erkeklerin kadınlara göre neden daha az yaşadığına yönelik olarak ilginç bir tespiti daha var.

Erkeklerin kadınlara göre sağlıklarını kaybetmeleri ve daha az süre yaşamalarındaki bir başka neden ise toplum içinde öğrendikleri erkeklik kültürü. ‘Erkek adam ağlamaz, canı yanmaz, cesur olmalıdır’ öğretisiyle büyüyen erkekler ileriki yaşlarda sıkıntı ve acılarını bir doktora dahi anlatmakta ve danışmakta zorluk çekiyor. Ayrıca erkeklik kültürü erkekleri sağlıklarını tehlikeye atacak riskli otomobil kullanma, şiddet gösterme gibi davranışlara ya da alkol, sigara kullanımı gibi alışkanlıklara yönlendiriyor.

Sigara ve alkol de erkeklerin düşmanı

Yine Erdoğan konuşmasında sigara ve alkol kullanımının da erkeklerin daha az yaşamasında önemli bir etken olduğu düşüncesinde.

Sağlığı tehdit eden ve doğrudan ya da dolaylı ölüme neden olan alkol alma ve sigara içme alışkanlığı kadınlarda erkeklere göre daha az. Örneğin TÜİK verilerine göre, Türkiye’de kadınların yüzde 13’ü düzenli olarak sigara kullanırken, erkeklerde bu oran yüzde 26’nın üzerinde. Erkek ölümlerinin yüzde 31’I sigaraya bağlı hastalıklardan oluşurken kadınlarda bu oran sadece yüzde 12. Alkol tüketimi de erkeklerde kadınlara göre yaklaşık dört misli daha fazla.

Erkekler bilinçlendikçe yaşam süreleri kadınlara yaklaşıyor

Buna karşın Erdoğan erkekler açısından sevindirici bir gelişmeyi de haber verdi.

Kadınlar ile erkekler arasındaki yaşam süresi farkı gelecek on yıllarda kapanacağı ve eşitleneceği konusunda çeşitli çalışmalar bulunuyor. Özellikle son yıllarda erkeklerin sağlıkları konusunda bilinçlerinin artmasının, kadın nüfus içinde alkol ve sigara kullanımı oranı artmasının ve kadınların toplumsal hayatın her alanına daha fazla dahil olmaları bunda oldukça etkili.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU